Hindistan’da akaryakıt satışları düştü

Hindistan’da akaryakıt satışları düştü

Temmuz 17, 2022 Kapalı Yazar: admin

Dünyanın üçüncü büyük güç tüketicisi olan Hindistan’da akaryakıt ve dizel satışları Temmuz ayının birinci yarısında mevsimsel yağışların talebi azaltması sebebiyle geçen aya nazaran düştü. Bu durumun petrol fiyatlarını denetim altında tutmaya yardımcı olması bekleniyor.

Bloomberg’in haberine nazaran, dal genelinde faaliyet gösteren en büyük üç perakendeci 1-15 Temmuz tarihleri ortasında haziran ayındaki birebir periyoda nazaran yaklaşık yüzde 8 düşüşle 1,28 milyon ton akaryakıt sattıklarını belirtti.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen bölüm temsilcileri, dizel satışlarının ise geçen aya nazaran neredeyse yüzde 14 düştüğünü söyledi.

Hindistan’da yakıt tüketimi, eylül ayına kadar süren muson yağmurları nedeniyle yılın bu vakitlerinde tipik olarak düşüş gösteriyor.

Ülkedeki yakıt talebindeki düşüşün, petrol fiyatı üzerinde baskı yaratması bekleniyor. Ayrıyeten, uzmanlar talebin yumuşamasının bölgede akaryakıt ve dizelin işlenmesinden elde edilen karı azaltan bir arz bolluğuna da katkıda bulunmasını öngörüyor.