Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den G20 diplomasisi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den G20 diplomasisi

Temmuz 15, 2022 Kapalı Yazar: admin

Nebati, Endonezya’daki temaslarına ait Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

Nebati, toplantının birinci ayağında “Küresel Ekonomi” başlıklı oturuma katılarak G20 ülkelerindeki mevkidaşlarıyla bir ortaya geldiğini belirtti. Nebati, “Küresel düzeyde tedarik zincirindeki aksamalar, güç ve besin fiyatları, ziraî üretimi zorlayan iklim değişikliğinin olumsuz tesirleri üzere risklerin altını çizerek kalıcı ve daima tahliller üzerinde çalışmanın kıymetini vurguladık.” tabirlerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “Küresel Sıhhat Gündemi” başlıklı oturuma yönelik olarak da “Küresel sıhhat mimarisinin güçlendirilmesinin ehemmiyetine vurgu yaparak uyum düzeneğiyle pandeminin global iktisat üzerinde oluşturduğu baskının azaltmasının ehemmiyetini kapsamlı bir formda aktardık.” bilgisini verdi.

Nureddin Nebati, “Uluslararası Finansal Mimari” başlıklı üçüncü oturuma ait ise “Çok taraflı kalkınma bankalarının kapasitelerini artırmaya yönelik çalışmaların desteklenmesi yanı sıra Ortak Çerçeve’nin başarılı bir formda uygulanmasının, kırılgan ülkeleri amaç alan özel önlemlerin ve global finansal güvenlik ağının değerine vurgu yaptık.” dedi.

Güney Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri görüşmeleri

G20 toplantıları kapsamında Güney Afrika Maliye Bakanı Enoch Godongwana ile ekonomik ve ticari alakaları ele aldıklarını bildiren Nebati, gelecek devirde iki ülke ortasındaki ticaret hacmini artırmanın yanı sıra bilhassa sanayi ve teknoloji alanında münasebetleri geliştirmenin değerini vurguladıklarını tabir etti.

Birleşik Arap Emirlikleri Mali İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Mohamed Haydi Ahmed Al Hussaini ile de bir ortaya geldiklerini belirten Nureddin Nebati, şunları kaydetti:

“Bölgenin iki kıymetli ülkesi olarak ikili ve çok taraflı platformlarda karşılıklı iş birliğinin kıymetine değinerek, gerek ikili temelde gerek bölgesel bağlamda eş güdüm içinde çalışmanın hem ülkelerimiz hem de bölgemizin refah ve istikrarına olumlu katkı yapacağını belirttik.”