20 C
İstanbul
19 Eylül 2020 Cumartesi 23:10
Ana Sayfa Gündem Safra kesesi taşı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Safra kesesi taşı nedir? Nasıl tedavi edilir?

Safra kesesinde taş oluşumu meydana geldiğinde ilk evrelerde taşlar büyüyerek çoğalmaya başlar. Oluşan taşlar, safra kesesinin çıkışını tıkayıp şiddetli ağrılara neden olur. Peki safra kesesi taşı nedir? Safra kesesi taşı neden oluşur? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastalık, safra kesesi içerisinde taş oluşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kesenin içerisinde taş oluşumu safra içerisinde yer alan bileşenlerde artış veya azalma olması, akışkanlığının bozulması ve tortulanması sonucu oluşmaktadır. Safra kesesinde taş oluşumu meydana geldiğinde ilk evrelerde taşlar büyüyerek çoğalmaya başlamaktadır. Fakat hiçbir belirti göstermemektedir. Yapılan ameliyat sırasında fark edilmektedir. Eğer oluşan taşlar safra kesesinin çıkışını tıkayıp boşaltımı engellemeye başlıyorsa; mide bulantıları, karın ağrısı, şişlikler, sarılık, idrarın renginde kırmızılık ve kusma şeklinde görülmektedir.

Safra kesesindeki taşlar alınmadığı takdirde; safra kesesinde iltihap oluşumu, safra atımının yapıldığı yolu tıkanarak sarılık olması, safra kanalları ve pankreasın iltihap kapması şeklinde ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Eğer taşların büyüklükleri 3-5 cm geçtiğinde riskli hale gelmektedir ve sonucu kansere kadar gidebilmektedir.

Safra kesesinde taş oluşumu genel olarak kadınlarda, kilolu kişilerde, sık doğum yapmış kadınlarda ve yaşı ilerlemiş kişilerde daha fazla görülmektedir.

Bu hastalığın tedavisi; kan tahlilleri, gaita örneği, idrar tahlilleri, MR, ultrason ve endoskopik yöntemler ile konulabilmektedir. Safra kesesinde taş teşhisi konulması ardından; çoğunlukla safra kesesinin deformasyona uğraması ve karnın içerisinde ameliyatlar yüzünden gelişen yapışıklıklardan dolayı açık olarak laparoskopik ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Kaynak

İstenmeyen SMS’ler için yolun sonu göründü

İleti Yönetim Sistemi A.Ş Genel Müdürü Dr. Tolga Tüfekçi, “Vatandaşın onayı olmadan gönderilen ticari mesajlarda şikayetlerin 500 bini aşması üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından çalışmalarına başlanan ve 4 Ocak tarihinde yayımlanan Yönetmelik’le birlikte hayatımıza giren İleti Yönetim Sistemi (İYS) 1 Aralık itibarıyla uygulamaya girecek ve istenmeyen mesajlar son bulacak .” ifadelerini kullandı.

Maraton nedeniyle İstanbul’da kapatılacak yollar açıklandı!

İstanbul Valiliği, 20 Eylül 2020 Pazar günü düzenlenecek olan Vodafone İstanbul Yarı Maratonu nedeniyle 02:00 ile 13:00 ve 05:00 ile 13:00 saatleri arasında bazı yolların trafiğe kapatılacağını duyurarak alternatif güzergahları açıkladı.

CHP’li vekil İbrahim Kaboğlu’nun aracına saldırı: Evime gelip beni tehdit ettiler

CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi İbrahim Kaboğlu'nun aracına saldırı düzenlendi.

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı şartları nelerdir?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? Soruları işçi ve işverenler tarafından araştırılıyor. Pandemi nedeniyle işten çıkarma yasağı uzatıldı. Konuyla ilgili karar Resmi Gazete'de de yayımlandı.

Bilim insanlarından önemli uyarı: Koronavirüsün beyin üzerinde yıkıcı etkileri var

Bilim insanları, yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV-2) insan beyni üzerinde bir dizi yıkıcı etkiye yol açabileceği konusunda uyardı.

Çılgın Sayısal Loto’da şanslı numaralar belli oldu!

Tam olarak özelleşmesiyle birlikte ikramiye tutarlarında artış olan ve ismi Çılgın Sayısal Loto olarak değişen şans oyununda bu akşam çekiliş tamamlandı. Çılgın Sayısal Loto çekiliş sonuçlarına göre ikramiye kazandıran numaralar “19, 44, 45, 61, 71, 87 + 83 (Joker)” olarak belirlendi.