21.7 C
İstanbul
25 Eylül 2020 Cuma 03:49
Ana Sayfa Gündem Özdil ve Dündar’dan SÖZCÜ davası açıklaması

Özdil ve Dündar’dan SÖZCÜ davası açıklaması

Soruşturmacı televizyon gazetecisi Uğur Dündar ve Türkiye’nin en çok okunan yazarı Yılmaz Özdil, gazeteci Merdan Yanardağ’ın sunduğu 5. Boyut programında katıldı. SÖZCÜ davasına değinen Özdil, “Şu son 3-5 yılda SÖZCÜ gazetesinin patronundan yayın yönetmenine, muhabirinden yazarlarına kadar başımıza gelemeyen kalmadı. Neden? Sadece doğru ve namuslu gazetecilik yaptığımız için. Dünyanın her yerinde ödüllendirilmesi gereken gazetecilik formatı Türkiye’de hakaret, iftira ve mahkeme konusu yapılıyor” dedi. Uğur Dündar da, “SÖZCÜ FETÖ kelimesini kullanan ilk gazetedir. Dava açıldığında, bunun bambaşka bir istikamete evrileceğini düşündüm. FETÖ’ye ilk defa FETÖ diyen gazeteye siz FETÖ’cü diyorsunuz. O zaman herkese, her türlü iftira atılabilir demektir, yargı eliyle buna onay vermek demektir. Bu olacak şey değil” ifadelerini kullandı.

Duayen gazeteciler Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil, TELE 1’de gazeteci Merdan Yanardağ’ın sunduğu 5. Boyut programında katıldı.

“SADECE DOĞRU VE NAMUSLU GAZETECİLİK YAPTIĞIMIZ İÇİN”

Programda konuşan Özdil, SÖZCÜ davasına değinerek, şunları söyledi;

*SÖZCÜ gazetesi ve bizim başımıza gelenler pişmiş tavuğun başına gelmedi. Şu son 3-5 yılda SÖZCÜ gazetesinin patronundan yayın yönetmenine, muhabirinden yazarlarına kadar başımıza gelemeyen kalmadı.

*Neden? Sadece doğru ve namuslu gazetecilik yaptığımız için. Dünyanın her yerinde ödüllendirilmesi gereken gazetecilik formatı Türkiye’de hakaret, iftira ve mahkeme konusu yapılıyor.

*Bugün SÖZCÜ gazetesinin neredeyse ceza almamış ya da yargılanmayan yazarı, çalışanı yok.

*Geçen hafta Müyesser Yıldız ile İsmail Dükel arkadaşımızı aldılar, o 4 günlük gözaltı süresinde tutuklanıp tutuklanmayacakları belli değildi.

*Televizyonlarda bununla ilgili programlar yapılıyordu. Ben ısrarla ve sabırla bu programları dinledim. SÖZCÜ gazetesinden bahseden olmadı.

*SÖZCÜ gazetesinin yargılanması, mahkum olması, linç edilmesi; patronu, yazarları hakkında mahkumiyet kararları verilmesi, yazarlarına iftira atılması o kadar normal bir hale gelmiş ki, bu olmaz.

“BU OLACAK İŞ DEĞİL”

Uğur Dündar da SÖZCÜ davasıyla ilgili, “Ben 2012’de yazmaya başladım SÖZCÜ’de. FETÖ kelimesini kullanan ilk gazetedir. Dava açıldığında, bunun bambaşka bir istikamete evrileceğini düşündüm. FETÖ’ye ilk defa FETÖ diyen gazeteye siz FETÖ’cü diyorsunuz. O zaman herkese, her türlü iftira atılabilir demektir, yargı eliyle buna onay vermek demektir. Bu olacak şey değil” ifadelerini kullandı.

Kaynak

Amerikalı senatörlerden Netflix’e ‘Uygur Türkleri’ mektubu

Amerikalı beş Cumhuriyetçi senatör, film ve dizi platformu Netflix'e bir mektup göndererek, Çin'in Uygur Türklerine yönelik ihlallerini savunan Çinli yazar Liu Cixin'in kitaplarını dizi yapmaması çağrısında bulundu

Ziya Selçuk’tan EBA’nın çökmesi hakkında açıklama: ‘Yine olur’

Ziya Selçuk EBA'nın çökmesi hakkında "Bundan sonra olur mu? Yine olur. Ama bunun olmaması için gayretimiz. Bu saldırıların nereden nasıl geldiğinin çok teknik ayrıntıları var ve ben onu istedim." ifadelerini kullandı.

Başkan Yavaş’tan CHP’li Özlem Çerçioğlu’nu ‘kadınlığı’ üzerinden eleştiren AKP’li isme tepki

AKP İncirliova Kadın Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na cinsiyetçi eleştiride bulunan AKP Milletvekili Metin Yavuz'a bir tepki de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan geldi.

Erkan Mumcu’dan Fazıl Say’a uygulanan Madımak Katliamı sansürü hakkında dikkat çeken iddia

Erkan Mumcu Fazıl Say'ın Madımak Katliamı hakkında yazdığı orotory0ya sansür uyguladığı iddialarına yanıt verdi.

Muhittin Böcek, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, özel hastanede yoğun bakımda gördüğü tedavisine Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde devam edecek

Haberi | Rangers’ta Steven Gerrard’dan Galatasaray yorumu: ‘Favori olarak gelecekler’

Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi playoff turunda rakibi olan Glasgow Rangers'ın teknik direktörü Steven Gerrard, eşleşme hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.