28 C
İstanbul
8 Ağustos 2020 Cumartesi 14:09
Ana Sayfa Gündem Nissan’dan yeni elektrikli SUV: Ariya!

Nissan’dan yeni elektrikli SUV: Ariya!

Japon otomotiv devi Nissan’ın, global otomotiv pazarında yükselen trend olan SUV segmentindeki en yeni modeli Ariya’ya merhaba deyin! Renault ile olan ittifakın başındaki ismin karıştığı yolsuzluk, Nissan’ın Avrupa gibi bir pazarlardaki aktifliğini azaltması Ariya’nın marka açısından SUV kumarı olarak yorumlanmasına sebep oldu…

Nissan markasının son 5 yıl içinde tanıttığı ilk küresel modeli olacak olan Ariya, markanın tam elektrikli SUV modeli olarak öne çıkıyor. Japon üreticinin yeni tasarım diliyle şekillenen otomobili olan Ariya’yı ilk defa 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda konsept bir model olarak görmüştük.

Ariya yeni bir model olarak marka adına farklı yenilikleri de bünyesinde barındırıyor. Bunlardan en önemli özellikle otoyol gibi çoklu şeride sahip yollarda şerit değiştirebilen otomatik pilot özelliği.

Markanın Şef Mühendislerinden Hikaru Nakajima, “Şirketin bugün nerede durduğunu temsil ettiği ve geleceğin Nissan’ına yol açacak olan bu modelden taviz vermemek için yönetimden emir aldık” açıklaması yapıldı.

Ariya’daki bir diğer yenilik ise kullanılan Nissan logosu olmuş. Gelişmekte olan pazarlara odaklanan Nissan, ürün gamının yaşlanmasına ne yazık ki izin verdi. Bu durum markanın kârlılığını ve satışlarını son 2 yılda azalttı. Ariya modeliyle birlikte Leaf’e ek olarak yeni bir elektrikli otomobil üretildi.

Yeni otomobilde kullanılan yeni marka logosu aslında çok farklı detaylara sahip değil. Ancak Nissan isminin harfleri arasındaki boşluğun biraz daha fazla olduğu ve logonun daha fazla üç boyutlu gözüktüğü hemen anlaşılıyor.

600 KM’NİN ÜZERİNDE MENZİLE SAHİP OLACAK!

Ariya, 610 km menzili kullanıcılarına sunacak. Bu rakam Tesla Model Y’den daha fazla. Ancak Amerika’da satışına bu yılın sonunda başlanacak olan Mustang Mach-E 50 bin dolarlık etiket fiyatına sahip olacakken, Ariya da 2021 yılı mart ayında satılacak ve Mach-E ile aynı fiyata sahip olacak.

Nissan 2021 yılında Ariya’dan Japonya’daki fabrikasında 40 bin adet üretmeyi planlıyor. Ayrıca Japonya’daki üretim tesisi de bu sürece dahil olduğunda yıllık 100 bin adetlik üretime ulaşılması hedefleniyor.

Ariya’nın satışları 2021 yılının ortalarından itibaren Japonya’da başlayacak. ABD, Çin ve Avrupa’daki satışların başlangıcı ise ne zaman olacak resmi olarak açıklanmadı.

Kaynak

Microsoft’tan dev hamle! TikTok’u satın almaya hazırlanıyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Kentteki vaka artışının sebebini açıklayan Valilik taziye ziyaretlerini yasakladı

Konya Valiliği yapılan tespitlerde corona virüsü vaka sayılarının daha çok taziye ziyaretlerinden kaynaklı olduğunu belirterek evlerde ve açık alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklandığını duyurdu. Cami hoparlörü, belediye ekipleri ve kolluk güçleri tarafından tüm kentte anonslar yapılacak.

Sosyal medyaya sansür getiren düzenleme AYM yolunda: ‘AKP Anayasa’yı çiğniyor’

CHP, sosyal medyaya sınırlandırmalar getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Düzenlemeye tepki gösteren Anayasa Profesörü ve CHP Milletvekili Kaboğlu “Sosyal medyada sınırlama ve yasaklar, Anayasa’ya açıkça aykırıdır” dedi.

İzmir’de iş yerinde çıkan ve bitişikteki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, kozmetik satışı yapılan iş yerinde çıkan ve daha sonra yandaki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

Twitter’ı hackleyen kişi 17 yaşındaymış

15 Temmuz günü Twitter siber korsanlarının saldırısına uğramış ve eski ABD Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, SpaceX'in kurucu Elon Musk ve ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden gibi isimlerin hesapları ele geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda Florida eyaletindeki Tampa şehrinde yaşayan 17 yaşındaki bir genç tutuklandı.

‘TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti’

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verilerini açıkladığı tablosunda değişikliği gitmesi tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman,