19.7 C
İstanbul
20 Eylül 2020 Pazar 08:41
Ana Sayfa Gündem Geğirme sebepleri nelerdir?

Geğirme sebepleri nelerdir?

Olağan bir durum olan geğirme, sürekli ve kendini tekrar eden bir hal aldıysa sindirim siteminde bir bozukluğa işaret edebilir. Peki geğirme nedir? Geğirme neden olur? Geğirme sebepleri nelerdir?

Geğirmek son derece normal ve olması gereken bir durumdur. Ancak bu geğirmeler sürekli yaşanıyorsa, sindirim siteminde bir bozukluk olma ihtimaline karşı mutlaka bir doktora başvurmalı, nedenleri araştırılmalıdır.

Sürekli geğirmek çok önemli hastalıkların işaretlerini verebilir. Bunlardan olası hastalıklar aşağıdaki gibidir.

Hava Yutma

Geğirmenin en yaygın sebebi, yemek yerken hızlı yemek, gazlı içecekler içmek ve pipetle içmek hava yutmaya neden olur.

Beslenme Alışkanlıkları

Sağlıklı beslenmeyen kişilerde sık sık geğirme sorunu yaşanır. Bunun nedeni se; yağlı ve işlenmiş gıdalar tüketmek, asitli içeceklerden tüketmek, hazmı zor gıdalar tüketmek ( soğan, lahana, fasulye ) ve fazla çikolata yemek olarak sıralayabiliriz. Ayrıca mide veya bağırsaklarda oluşan tıkanmada geğirmeye neden olur.

Sindirim Sistemi Bozuklukları

Sindirim siteminde oluşan bozukluklar; gastrit, reflü, mide fıtığı, ülser gibi rahatsızlıklar sürekli gaz oluşmasına neden olur. Aşırı yağlı yemek yemek de gaz oluşturur ve gazdan dolayı sürekli bir geğirme yaşanır.

Hassas Bağırsak Sendromu

Bağırsaklarda oluşan, kabızlık, ishal, şişkinlik, bağırsaklarda oluşan gaz da sürekli geğirme nedeni olabilmektedir. Bağırsaklardan dolayı oluşan geğirmeyi ortadan kaldırmanın yolu, sağlıklı ve sebze ağırlıklı beslenme, stresten uzak durma ve bol su tüketmektir.

Mide Boşaltma Güçlüğü

Tıbbi adı gastroparez olan hastalık, mide kaslarının zayıflaması sonucu yenilen gıdalar mideden ince bağırsağa atılamaz. Gıdalar midede çok uzun süre kaldığı için gaz oluşumuna, mide bulantısına ve hatta kusmaya kadar yol açabilir. Bu nedenden dolayı aşırı geğirme oluşabilir.

Mide Kanseri

Diğer kanserlerde olduğu gibi, mide kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Sürekli geğirmenin dışında mide bulantısı, kusma, karında şiddetli ağrı ve kanamadır. Bu şikayetler olduğunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Hamilelik

Hamilelikte projesteron hormonu daha fazla salgılandığı için sindirim sitemi yavaşlar. Yavaşlayan sindirim sistemi ile çok sık geğirme yaşanabilir. Hamilelikte daha ağır hareket etmek geğirmeyi daha da artırır.

Kaynak

Avustralya’da koronavirüsten can kabı 850’ye çıktı

Avustralya’nın Victoria eyaletinde 5, Yeni Güney Galler (NSW) eyaletinde 1 kişinin daha yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybetmesiyle, ülkede virüsten ölenlerin sayısı 850'ye yükseldi

Ayvalık’ta Hakkıbey Yarımadası’nda orman yangını: 80 hektar alan zarar gördü

Balıkesir Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre Ayvalık'ta çıkan orman yangıgında yaklaşık 80 hektar ormanlık alan zarar gördü.

Yerli ve milli ‘garaj çocuğu’

Bugün Türkiye’nin her yerinden 16 milyondan fazla kullanıcısı var, günde ortalama 530 bin sipariş alıyor... 2015’te Türk internet tarihinin en yüksek değerlemesiyle dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero’ya katılan Yemeksepeti’nin kurucusu Nevzat Aydın ile geçmişine yolculuk yaptık… İşte yerli ve milli ‘garaj çocuğu’muz Nevzat Aydın’ın hikâyesi...

Almanya’dan Türkiye’ye yaptırım ile ilgili kritik açıklamalar

Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyon devam ederken, Almanya'dan kritik açıklamalar geldi... Avrupa Konseyi'nin dönem başkanlığını üstlenen Almanya'dan üst düzey isim Daniela Schwarzer, Türkiye'ye yatırım ihtimali üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Kaftancıoğlu: ‘Mustafa Kemal Atatürk 83 milyonun ortak değeridir’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu "Bizler İstanbul’da Genel Başkanımızın öncülüğünde çalışacak ve ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız." ifadelerini kullandı.

Şile otoyolunda hafriyat yüklü kamyon yan yattı!

Çekmeköy'de Şile Otoyolu üzerinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kum yüklü TIR yan yatarak yaklaşık 200 metre sürüklendikten sonra bariyerlere çarparak durdu. Dorse kısmı koparak ayrılan TIR sürücüsü yaralandı