23.4 C
İstanbul
14 Ağustos 2020 Cuma 03:01
Ana Sayfa Gündem Durakoğlu: EGM bu anlayışla devam ederse kimsenin hukuk güvenliği kalmaz

Durakoğlu: EGM bu anlayışla devam ederse kimsenin hukuk güvenliği kalmaz

Hatay Barosu Başkanı’nın gözaltına alınması tartışmasına Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) yazılı açıklama yaparak cevap verdi. EGM’nin açıklamasını sosyal medya hesabından değerlendiren İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Ben polislerin hukuki bilgiden yoksun olduklarını sanıyordum. Genel Müdürlük bu ise vay halimize. Çok işimiz var çok” ifadelerini kullandı.

“EGM bu anlayışla devam ederse, kimsenin hukuk güvenliği kalmaz” diyen Durakoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Yurttaşın hukuk araması, kolluk tarafından engellenirse gidecek yerimiz de kalmaz. Ceberrut bir yapı görünümü sağlamak, masum yurttaş üzerinde kurulacak baskı yoluyla oluşursa, çok şey bitmiş demektir.

* Devlet adı verilen organizasyon, hukuksuz işlem yapan ajanını cezalandırırsa büyür. Onun kanunsuz işleminin arkasında durmayı “sadakat” ya da “sahiplenme” sayan bir anlayış, önü alınamaz sonuçların başında olduğumuzu gösterir.

“UYGULAMANIN KARARA DAYANMADIĞI ANLAŞILIYOR”

Emniyetin görevini hukuk içinde kalarak yapmasının emniyet görevlileri için de teminat olduğunu söyleyen Durakoğlu, şunları belirtti:

* Bu devr-i iktidar geçince, kanunsuz emir sahipleri yok olur. Tarih böyle yazıyor. Açıklamada büyük harfle yazılan uygulamanın, 4.a kapsamında gerçekleştiği belirtiliyor.

* Buradan zımnen, uygulamanın bir emir veya karara da dayanmadığı anlaşılıyor. Aynı yasa maddesinin yasakladığı “keyfilik” ikrar ediliyor.

“BAŞKANIN TAVRI DERS NİTELİĞİNDE”

Ekrem Dönmez’in avukat ya da başkan olduğunu söylemediğini hatırlatan Durakoğlu, “Bu tavır, bilinçle verilmiş bir ders niteliğindedir. Bu dersi yurttaşlardan daha çok emniyet birimlerinin alması gerektiği bugün EGM’nin açıklaması ile somutlaşmıştır” dedi.

“EĞİTİM ŞART”

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “ben devletim” anlayışının yanında durmaması gerektiğini söyleyen Durakoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* Bu cümle gelecekte EGM’nin de istemediği sonuçları doğurur. Ya da atın PVSK’yı, yırtın CMK”yı… Biz de bilelim ki, burası bir polis devletidir.

* EGM açıklamasını yeniden okuyarak ifade ediyorum: Bu bildiri, “koruma içgüdüsü” ile yazıldıysa çok yanlıştır. Yazdıklarınıza inanıyorsanız çok vahimdir.

* Bazı yerlerde yapılan eğitim çalışmalarının sonuç verdiğini bilerek söylüyorum: Eğitim şart.

Kaynak

Microsoft’tan dev hamle! TikTok’u satın almaya hazırlanıyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Kentteki vaka artışının sebebini açıklayan Valilik taziye ziyaretlerini yasakladı

Konya Valiliği yapılan tespitlerde corona virüsü vaka sayılarının daha çok taziye ziyaretlerinden kaynaklı olduğunu belirterek evlerde ve açık alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklandığını duyurdu. Cami hoparlörü, belediye ekipleri ve kolluk güçleri tarafından tüm kentte anonslar yapılacak.

Sosyal medyaya sansür getiren düzenleme AYM yolunda: ‘AKP Anayasa’yı çiğniyor’

CHP, sosyal medyaya sınırlandırmalar getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Düzenlemeye tepki gösteren Anayasa Profesörü ve CHP Milletvekili Kaboğlu “Sosyal medyada sınırlama ve yasaklar, Anayasa’ya açıkça aykırıdır” dedi.

İzmir’de iş yerinde çıkan ve bitişikteki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, kozmetik satışı yapılan iş yerinde çıkan ve daha sonra yandaki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

Twitter’ı hackleyen kişi 17 yaşındaymış

15 Temmuz günü Twitter siber korsanlarının saldırısına uğramış ve eski ABD Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, SpaceX'in kurucu Elon Musk ve ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden gibi isimlerin hesapları ele geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda Florida eyaletindeki Tampa şehrinde yaşayan 17 yaşındaki bir genç tutuklandı.

‘TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti’

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verilerini açıkladığı tablosunda değişikliği gitmesi tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman,