21.7 C
İstanbul
20 Eylül 2020 Pazar 16:12
Ana Sayfa Gündem Corona virüsü bileklikleri nedir? Hastalar akıllı bilekliklerle ayrılacak…

Corona virüsü bileklikleri nedir? Hastalar akıllı bilekliklerle ayrılacak…

Corona virüs salgınıyla mücadelede yeni önlemler sürüyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır.” dedi. Hastalar durumlarına göre bilekliklerle sınıflandırılacak.

Corona virüsü vakaları artmayı sürdürürken en önemli artış sebeplerinden biri karantinada olması gerekirken sosyal hayatına devam eden kişiler olarak görülüyor. Bakan yaptığı açıklamada “Karantina koşullarına uyulup uyulmadığını bu uygulamayla denetliyoruz. Bugüne kadar izolasyon da olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir. Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır.” dedi.

CORONA VİRÜSÜ BİLEKLİKLERİ NASIL OLACAK?

Uygulamanın hayata geçtiği illerden olan Karabük’te akıllı bileklik uygulamasıyla ilgili Karabük İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, bilgiler verdi. Sarı, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, semptom olmayan ve hastalığı hafif seyreden hastalarda ciddi bir artış olduğunu söyledi. Birçok hastanın evlerinde takip edildiğini ifade eden Sarı, “Hastaneye yatış sayısı oldukça az. Hastalarımızın çoğunluğunun evde takip ediliyor olması nedeniyle izolasyondaki vatandaş sayımız oldukça arttı.

Corona virüsü bileklikleri ihlallerin daha kolay fark edilmesini sağlayacak.

İHLALLER DAHA KOLAY ANLAŞILACAK

İzolasyondaki vatandaşlarımızı takip amacıyla hem filyasyon ekiplerimiz belli günlerde evlerinde ziyaret ediyor ve hastalıkların seyrini inceliyorlar hem de kolluk kuvvetlerimiz onları evlerinde kontrol ediyorlar. Ancak kolluk kuvvetleri kontrolü yaptıktan sonra veya filyasyon ekiplerimiz evden ayrıldıktan sonra bazı vatandaşlarımızın sosyal hayata karıştıklarını, izolasyon kurallarını ihlal ettikleri yönünde bize ihbarlar gelmeye başladı. Bunun üzerine ‘nasıl bir çalışma yapabiliriz?’ diye düşündük. Arkadaşlarımızın önerisiyle hastanelerde kullandığımız tek kullanımlık hasta bilekliklerinin pozitif ve temaslı hastalarımıza takılmasına karar verdik” dedi.

Kaynak

AKP’yi sarsan belediye başkanı iddiası! ‘AKP’lileri suçla 1.5 milyon pandemi yardımı hesabında’

İş insanı Akın Kavi, AKP'li Belediye Başkanı Ömer Selim Alan'ın 1.5 milyon lira pandemi yardımı için AKP İl Başkanı Zeki Tosun ile eski Merkez İlçe Başkanı Mustafa Çağlayan'ı suçlamasını şart koştuğunu ileri sürdü.

Bakanlıktan koruyucu ailelere ‘Ergen Rehberi’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koruyucu aile hizmet modelinden yararlanan çocuklar ve aileler için 'Ergen Rehberi' hazırlayacak. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu çalışma, koruyucu ailelerin, çocuğun kendine özel, farklı gereksinimlerini anlaması noktasında önemli bir başvuru kaynağı olacak, amacımız aileleri çocuklarıyla sağlıklı iletişim kurma noktasında bilinçlendirmek, sorularına cevap bulmak" dedi.

Taksim’de kapkaç dehşeti: ‘Burası artık böyle’

İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Taksim’de iki kadın farklı zamanlarda aynı noktada kapkaça uğradı... Çetenin defalarca kadınların cep telefonlarını kapkaç yaptığı öğrenilirken, bölge esnafı, “Hemen hemen 2-3 günde bir oluyor, burası artık böyle” dedi.

Kasımpaşa – Rizespor CANLI YAYIN

Süper Lig'in 2. haftasındaki Kasımpaşa - Çaykur Rizespor canlı aktarımı HTSPOR'da... İki takım da yeni sezondaki ilk galibiyetlerini almak için karşı karşıya geliyor

Meral Akşener 1289 oyla yeniden Genel Başkan seçildi

İYİ Parti'nin 2. Olağan Kurultayı'nda Meral Akşener geçerli 1289 oyun tamamını aldı.

Muharrem İnce afet bölgesini ziyaret etti

'Bin Günde Memleket Hareketi' gezilerine Karadeniz Bölgesi'nde devam eden eski CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, geçen ay sel felaketinin yaşandığı Giresun'un Dereli ilçesine gitti. Felakette yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi, bölgede olan biteni ve yürütülen çalışmaları yerinde izledi.