Çanakkale’nin Ecebat ilçesinde eski çöplük mevkiide henüz belirnemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Dumanlar Eceabat ilcesi ile Tarihi Yarımadayı kapladı. Yangın rüzgarın da etkisiyle ormanlık alana sıçradı.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, havadan ve karadan yangına müdahale ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bölgede çıkan yangınlarda 3 kişinin yaralandığını açıkladı. 

ÇANAKKALE BOĞAZI ÇİFT YÖNLÜ TRANSİT GEMİ GEÇİŞLERİNE KAPATILDI

Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde çıkan orman yangınında havadan söndürme çalışmalarının sağlıklı yürütülebilmesi için Çanakkale Boğazı saat 15.40 itibariyle çift yönlü transit gemi geçişlerine kapatıldı.

BAKAN PAKDEMİRLİ: TÜM YANGINLARIMIZ KONTROL ALTINDA

Çanakkale’de 5 farklı noktada çıkan orman yangınlarını helikopterle havadan inceleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarihi Gelibolu Yarımadası”ndaki Kilye Koyu’nda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı İdari binasında brifing aldıktan sonra açıklamalarda bulundu. Bakan Pakdemirli bugün 7 ilde çıkan yangınlarla mücadele edildiğini vurgulayarak, “Isparta’da 1, İzmir’de 1, Maraş’ta 1, Kastamonu’da 1, Elazığ’da 2, Kütahya’da 1, Çanakkale’de de 5 olmak üzere 12 bölgemizde yangınlarla mücadele edildi ve ayrıca 6 ziraat yangınıyla da mücadelemiz sürdü. Son haftadaki yangınlarla ilgili genel bilgi verecek olursak da 136 orman yangınıyla karşı karşıya kaldık. Bunun yanı sırada 128 kırsal yangına da orman teşkilatı olarak müdahale ettik. Bu sene ilk defa İHA’ları kullanıyoruz. İHA’ları kullanmaktan dolayı da son haftada 62 tane yangının tespiti konusunda da İHA’lardan da faydalandık. Deneme olarak başladığımız bu yıl İHA’lardan ciddi, güzel neticeler aldık” diye konuştu. 

‘TÜM YANGINLAR KONTROL ALTINDA’

Pakdemirli, tüm yangınların kontrol altına alındığını belirterek, “Tüm yangınlar şu saat itibarıyla, şöyle söyleyebilirim ki, ‘hepsi kontrol altında. Hepsinde soğutma faaliyetleri sürdürülüyor” dedi.

‘YANGINLARIN YÜZDE 90’I İNSAN HATASI’

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangınların çıkış nedenlerinin çoğu zaman insan hatası olduğunu dile getirerek, “Burada saydığım gibi gerek anızdan olsun gerek balya makinesinden olsun, gerek farklı yangınlarda araçtan atılan bir sigara olsun veya dikkatsizlik sebebi bir mangal sebebi, mangaldan çıkan yangın olabiliyor. Yangınların hep sebebini söylüyoruz. Yüzde 90 insan hatası diyoruz. Bu son derece önemli, yangınlar meselesine çok dikkat etmemiz gerekiyor. ALO 177 son derece önemli. Vatandaşlarımızın bu yangınları bildiriyor olması son derece önemli. Bakın son teknolojileri kullanıyoruz. İHA’ları kullanıyoruz ama vatandaşlarımızdan gelen yangın ihbarları bir İHA kadar aynen etkili, o yüzden mutlaka vatandaşlarımızın gördükleri yangınları bize ALO 177 üzerinden bildiriyor olmalarının faydaları var” diye konuştu.

‘YANGINLARDA 3 YARALIMIZ VAR’

Askeriye ve polisten sonra en çok şehit veren kurumun Orman Teşkilatı olduğunu söyleyen Pakdemirli, şunları söyledi:

“Bu bölgede Talat Göktepe bölge müdürü kardeşimizi 1994 yılında kaybetmiştik. Dün onun ölüm yıl dönümüydü. Tekrar bugün, bir yangın münasebetiyle buradayız. Gerçekten askeriyeden, polisten sonra en çok şehit veren kurum, Orman Teşkilatı. Bu anlamda tekrar yangınlara dikkati çekmek istiyorum. Çünkü gerçekten bunların mücadelesinde, sadece zaman, para israfı olmuyor, şehit de veriyoruz. Geçenlerde İzmir Bayındır’da 2 şehit vermiştik, 2 de yaralımız vardı. Onlardan biri Sedat Sagun kardeşimizi bugün maalesef kaybettik. Hakkın rahmetine kavuştu. Bugün, bu bölgede çıkan yangınlarda 3 yaralımız var. Yaralıların durumu iyi. Uçaktan atılan sulardan sıçrayan taşlardan dolayı bu arkadaşlar yaralanmış. Genel durumları son derece iyi. Kontrol amaçlı hastanede tutuluyorlar.”

Geçmiş olsun dileklerini ileten Pakdemirli, özellikle hafta sonunu dışarıda geçiren vatandaşların ormanları kullanırken çok dikkatli olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye incelemelerinde, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Enver Demirci ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir eşlik etti. (DHA)