28.7 C
İstanbul
9 Ağustos 2020 Pazar 14:16
Ana Sayfa Gündem BM, terör örgütü YPG/PKK'nın işgalindeki Hol Kampındaki insani durumdan "derin endişe" duyuyor

BM, terör örgütü YPG/PKK’nın işgalindeki Hol Kampındaki insani durumdan “derin endişe” duyuyor

BM, tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusundaki aşırı kalabalık kamplarda 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 58 bin çocuğun tutulduğunu, “üçüncü ülke vatandaşlarının” durumlarından derin endişe duyduklarını belirtti

Birleşmiş Milletler (BM),Suriye’nin kuzeydoğusundaki aşırı kalabalık kamplarda 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 58 bin çocuğun tutulduğunu, bölgede alıkonulan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan “üçüncü ülke vatandaşlarının” durumlarından derin endişe duyulduğunu bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, terör örgütü YPG/ PKK’nın işgali altında bulunan kamplardaki insani duruma değindi.

Kamplarda bulunan pek çok kişinin ciddi insan hakları ihlallerinin mağduru olduğunu vurgulayan Bachelet, kadın, kız ve hatta erkek çocukların cinsel şiddete ve insan ticaretine maruz bırakıldığını veya zorla evlendirildiğini, cinsel köle yapıldığını ve sömürüldüğünü belirtti.

Bachelet, ülkenin kuzeydoğusunda yerinden edilmiş kişilerin tutulduğu aşırı kalabalık kamplardaki çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan üçüncü ülke vatandaşlarının durumundan derin endişe duyduğunu vurguladı.

Ülkeleri, insani yardım erişiminin kısıtlığı olduğu ve Kovid-19 riski altındaki vatandaşlarına yardım için acilen harekete geçmeye davet eden Bachelet, bölgede 60’tan fazla ülkeden yaklaşık 58 bin çocuğun, aşırı kalabalık kamplarda kalmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Bachelet, “Bu çocukların 8 binden fazlasını Suriye veya yakın komşusu Irak harici ‘üçüncü ülke vatandaşları’ oluşturuyor.” bilgisini paylaştı.

Komiser, Hol ve Roj kamplarında DEAŞ’lı teröristlerin ailelerinden oluştuğuna inanılan yaklaşık 90 bin Irak ve Suriye vatandaşlarının yanı sıra “üçüncü ülke vatandaşlarının” aşırı kalabalık kamplarda maruz bırakıldıkları insani duruma işaret etti.

Kamplarda kapana kısılanların çoğunun geçen yıl DEAŞ’ın Deyrizor’da “yenilgiye uğratılmasından” sonra bölgeye getirildiğini aktaran Bachelet, bunun yanı sıra binlerce kişinin ise 2016’dan bu yana Hol kampında tutulduğunu anımsattı.

ULULARARASI TOPLUMA ÇAĞRI

Bachelet, kamplarda bulunan kişilerin “hayatı tehdit eden koşullarda” dahi hukuki haklarını arayamadıklarının altını çizerek, “Üçüncü ülke vatandaşları resmi olarak alıkonulmasalar da Suriye’de herhangi bir suç işlemeseler de kamptan ayrılmalarına izin verilmiyor.” ifadesini kullandı.

Kamplardaki binlerce kadın ve çocuğun, ana vatanlarına geri dönemediğine dikkati çeken Bachelet, “Uluslararası toplum ayrıca bu kamplarda mahsur kalan Iraklı ve Suriyelilerin haklarını savunmak için de her türlü çabayı göstermelidir.” çağrısını yaptı.

HOL KAMPI

YPG/PKK, Hol beldesinde Nisan 2017’de kurduğu kampta, Deyrizor’da terör örgütü DEAŞ ile çatışmalardan kaçan sivillerin yanı sıra teslim olan bazı DEAŞ’lıları ve ailelerini tutuyor.

Kampta, örgütün alıkoyduğu siviller ise insanlık dışı şartlarda barındırılıyor.

Hijyenik olmayan lavabo ve duş kabinleri, yırtık çadırlar, tarihi geçmiş yiyecekler, kronik rahatsızlıkları olanlara ilaç temin edilmemesi, hasta bakımı yapılamaması kamptaki başlıca sorunlar arasında yer alıyor.

Kaynak

Microsoft’tan dev hamle! TikTok’u satın almaya hazırlanıyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Kentteki vaka artışının sebebini açıklayan Valilik taziye ziyaretlerini yasakladı

Konya Valiliği yapılan tespitlerde corona virüsü vaka sayılarının daha çok taziye ziyaretlerinden kaynaklı olduğunu belirterek evlerde ve açık alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklandığını duyurdu. Cami hoparlörü, belediye ekipleri ve kolluk güçleri tarafından tüm kentte anonslar yapılacak.

Sosyal medyaya sansür getiren düzenleme AYM yolunda: ‘AKP Anayasa’yı çiğniyor’

CHP, sosyal medyaya sınırlandırmalar getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Düzenlemeye tepki gösteren Anayasa Profesörü ve CHP Milletvekili Kaboğlu “Sosyal medyada sınırlama ve yasaklar, Anayasa’ya açıkça aykırıdır” dedi.

İzmir’de iş yerinde çıkan ve bitişikteki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, kozmetik satışı yapılan iş yerinde çıkan ve daha sonra yandaki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

Twitter’ı hackleyen kişi 17 yaşındaymış

15 Temmuz günü Twitter siber korsanlarının saldırısına uğramış ve eski ABD Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, SpaceX'in kurucu Elon Musk ve ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden gibi isimlerin hesapları ele geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda Florida eyaletindeki Tampa şehrinde yaşayan 17 yaşındaki bir genç tutuklandı.

‘TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti’

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verilerini açıkladığı tablosunda değişikliği gitmesi tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman,