28.7 C
İstanbul
9 Ağustos 2020 Pazar 14:54
Ana Sayfa Gündem 15 Temmuz darbe girişimi davalarında son durum ne?

15 Temmuz darbe girişimi davalarında son durum ne?

Dört yıl önceki hain darbe girişimi sonrası yüzlerce dava açıldı, binlerce kişi hakim karşısına çıktı. 289 fiili darbe davasından 275’i ilk derece mahkemelerinde karara bağlandı, 14 davanın yargılaması halen devam ediyor. 56 dava istinaf, 155’i ise Yargıtay aşamasında… 130’u generalden 72’si ağırlaştırılmış müebbet, 20’si müebbet, 18’i süreli hapis cezası aldı; 20 general ise beraat etti.

15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimi sonrası açılan davalar sürüyor. Darbe girişimine ilişkin davalarda şehit yakınları ve gazileri temsil eden avukatlar, İstanbul Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Darbe girişimi davalarla ilgili veriler kamuoyuyla paylaşıldı.

ÜÇ KRİTİK DAVADA SON SAVUNMALAR ALINIYOR

* Ankara’da darbenin merkez üssü konumunda olan Akıncı Üssü, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı davası halen devam ediyor ve savcılıklar esas hakkındaki mütalaalarını açıkladılar. Sanıkların esas hakkındaki son savunmaları alınıyor.

* 57 şehirde toplam 289 fiili darbe davası görüldü. Mahkemelerce yapılan tefrikler (dava dosyalarının ayrılması, istinaf ve Yargıtay aşamalarındaki kısmi bozulmalar sonrasında dava sayısı 300’ü aştı.

155 DAVA YARGITAY AŞAMASINDA

* 289 fiili darbe davasından 275’i ilk derece mahkemelerinde karara bağlandı, 14 davanın yargılaması halen devam ediyor. 56 dava istinaf, 155’i ise Yargıtay aşamasında.

* İlk derece mahkemelerince 275 fiili davada 7 bin 376 kişi hakkında karar verildi. Kararlarda 1315 sanığa ağırlaştırılmış müebbet, 1217 sanığa müebbet, 1598 sanığa 14 ay ile 20 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası, 2692 sanığa beraat, 554 sanığa ise ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.

72 GENERALE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

* Davalarda yargılanan sanıklardan 130’u general. Bu generallerin 72’si ağırlaştırılmış müebbet, 20’si müebbet, 18’i süreli hapis cezası aldı; 20 general ise beraat etti.

* Yargılanan çeşitli rütbelerdeki subaylardan 900’ü ağırlaştırılmış müebbet, 429’u müebbet, 689’ı süreli hapis cezası aldı; 408’i ise beraat etti.

Kaynak

Microsoft’tan dev hamle! TikTok’u satın almaya hazırlanıyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Kentteki vaka artışının sebebini açıklayan Valilik taziye ziyaretlerini yasakladı

Konya Valiliği yapılan tespitlerde corona virüsü vaka sayılarının daha çok taziye ziyaretlerinden kaynaklı olduğunu belirterek evlerde ve açık alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklandığını duyurdu. Cami hoparlörü, belediye ekipleri ve kolluk güçleri tarafından tüm kentte anonslar yapılacak.

Sosyal medyaya sansür getiren düzenleme AYM yolunda: ‘AKP Anayasa’yı çiğniyor’

CHP, sosyal medyaya sınırlandırmalar getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Düzenlemeye tepki gösteren Anayasa Profesörü ve CHP Milletvekili Kaboğlu “Sosyal medyada sınırlama ve yasaklar, Anayasa’ya açıkça aykırıdır” dedi.

İzmir’de iş yerinde çıkan ve bitişikteki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, kozmetik satışı yapılan iş yerinde çıkan ve daha sonra yandaki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

Twitter’ı hackleyen kişi 17 yaşındaymış

15 Temmuz günü Twitter siber korsanlarının saldırısına uğramış ve eski ABD Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, SpaceX'in kurucu Elon Musk ve ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden gibi isimlerin hesapları ele geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda Florida eyaletindeki Tampa şehrinde yaşayan 17 yaşındaki bir genç tutuklandı.

‘TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti’

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verilerini açıkladığı tablosunda değişikliği gitmesi tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman,