GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel)

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

KÜRESEL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

İlgili Şirketler []
İlgili Fonlar []
Türkçe
Özel Durum Açıklaması (Genel)

Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
Bahse Ait Daha Evvel Yapılan Açıklamanın Tarihi
10.11.2021
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
Bildirim İçeriği

Açıklamalar

10.11.2021 tarihli duyurumuz kapsamında, Şirketimizin dolaylı bağlı iştiraki Küresel Ports Holding Plc (“GPH”), %80 oranında hissedarı olduğu ortak teşebbüs Küresel Ports Canary Islands S.L. (“GPCI”)’ın, İspanya / Kanarya Adaları’nda yer alan Las Palmas de Gran Canaria kruvaziyer limanının operasyonlarının 40 yıl müddet ile işletilmesine yönelik imtiyaz muahedesi kararlarında mutabık kaldıklarını Şirketimize bildirmiştir.
 
Las Palmas de Gran Canaria kruvaziyer limanının portföye eklenmesi ile GPH’in Karayipler, Akdeniz, Güney Atlantik, Asya ve Kuzey Avrupa kruvaziyer bölgelerinde işlettiği ve yönettiği toplam kruvaziyer liman sayısı 22’ye yükselmektedir.
 
GPH, GPCI ve Liman Başkanlığı imtiyaz müddetleri 20’şer yıl olan “Arrecife (Lanzarote)” ve “Puerto del Rosario (Fuerteventura)” kruvaziyer limanlarına ait İmtiyaz Kontratları üzerinde görüşmelere ve çalışmalara devam etmekte olup 30 Eylül 2022’ye kadar bu iki limanla ilgili imtiyaz mukaveleleri üzerinde mutabık kalınması beklenmektedir.
 
Zamanlamaya ve sonuncu şartların sağlanacağına yönelik kesin bir kararda bulunmak mümkün olmamakla birlikte, Las Palmas de Gran Canaria, Arrecife ve Puerto del Rosario kruvaziyer limanlarında imtiyaz haklarının kullanılmaya başlanmasının 2022 yılının 4.çeyreğinde gerçekleşmesi beklenmektedir. Hususa ait gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.
 
GPCI, Las Palmas’ta yeni terminal binası ile Arrecife’deki Marmoles rıhtımına ve Fuerteventura’da bulunan Puerto del Rosario’ya modüler terminal tesisleri için yaklaşık 40 milyon Euro yatırım yapacaktır. Kelam konusu proje için finansmanın lokal bankalardan sağlanması planlanmakta olup GPH finansman görüşmelerinde ileri etaba gelmiştir. Borçlanma metriklerinin ise Kümenin geçmişteki emsalleri ile paralellik göstermesi beklenmektedir.
 
Son periyotta Avrupa’da daha küçük kruvaziyer liman ağını genişletmeye yönelik adımları kapsamında GPH, daha evvel duyurmuş olduğumuz ve 2022’de yaklaşık 24 bin yolcu ağırlaması beklenen İtalya’daki Crotone Kruvaziyer Limanı’nın yanısıra, İspanya’da Vigo Kruvaziyer Limanı’nı da portföyüne eklemiştir.
 
GPH Vigo Kruvaziyer Limanı’nda mahallî ortaklarla %50-%50 ortak teşebbüs yoluyla, 2024’ün sonuna kadar geçerli bir imtiyaz mukavelesi kapsamında münhasır olmayan kruvaziyer operasyonlarına başlamıştır. Vigo Kruvaziyer Limanı, birebir anda dört küçük yolcu gemisine yahut iki büyük yolcu gemisine hizmet verebilecek kapasiteye sahiptir. GPH protokolleri ve operasyonel standartları ile Vigo kruvaziyer limanı artık hem transit hem de ana liman (homeport) operasyonları yapabilecek durumdadır. GPH’in Vigo’daki operasyonları kapsamında 2022’de beklenen sefer sayısı 11’dir.    

http://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1044932

BIST