Gıda güvenliğine 11 milyar dolarlık destek

Gıda güvenliğine 11 milyar dolarlık destek

Temmuz 17, 2022 Kapalı Yazar: admin

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın haberine nazaran, Suudi Arabistan’da düzenlenen Cidde Güvenlik ve Kalkınma Doruğu’nun akabinde KİK ülkeleri ve ABD ortak açıklamada bulundu.

Açıklamada, ABD’nin 10 Arap ulusal kalkınma ve finans kuruluşunu bünyesinde barındıran Arap Uyum Kümesi’nin bölgesel ve memleketler arası besin güvenliği meselelerinin tahlili için sağlayacağı 10 milyar dolarlık takviyesi, memnuniyetle karşıladığı tabir edildi.

Açıklamada, KİK ülkelerinin de ABD’nin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da kısa ve uzun vadede besin güvenliği muhtaçlıklarını karşılamak için bir milyar dolarlık ek dayanak sağlayacağı istikametindeki açıklamasından memnuniyet duyduğu belirtildi.

Liderlerin hava ve füze savunma sistemleri, deniz güvenliği ve erken ihtar sistemleri hususlarında bilgi alışverişinde bulunarak entegrasyonun sağlanması hususlarını değerlendirdiği kaydedilen açıklamada, KİK ve ABD ortasında savunma uyumunu geliştiren Ortak Misyon Gücü 153 ve 59’un kurulmasının memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıyeten, ABD Lideri Joe Biden’ın KİK ülkeleri tarafından Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’teki Filistinlilere hizmet sağlayan Doğu Kudüs Hastane Ağı’nı desteklemek için yapılan 100 milyon dolarlık bağıştan ötürü teşekkür ettiği aktarıldı.