Gazprom: Kuzey Akım ile ilgili riskler ortadan kalkmadı

Gazprom: Kuzey Akım ile ilgili riskler ortadan kalkmadı

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Gazprom, Kuzey Akım ile ilgili risklerin ortadan kalkmadığını duyurdu.

Gazprom’dan yapılan yazılı açıklamada, Kanada’da bakımı yapıldıktan sonra Kuzey Akım doğalgaz boru çizgisinde kullanılmak üzere Rusya’ya teslim edilmesi gereken Siemens türbinine ait değerlendirmelere yer verildi.

Yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemeyen sevkiyatla ilgili açıklamada, kimi evrakın Siemens’ten Gazprom’a ulaştığına işaret edilerek, “Ancak evrak, daha evvel tespit edilen riskleri azaltmazken, daha fazla soru işareti yaratmıştır.” tabiri kullanıldı.

Özellikle Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık tarafından uygulanan yaptırımlara ait hususların hâlâ aktüel olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu yaptırımlarla ilgili bahislerin tahlili, türbinin Rusya’ya teslimatı ve Portovaya kompresör istasyonundaki öteki türbinlerin acil bakımı için kıymet taşımaktadır.” denildi.

Acil tahlil istendi

Açıklamada, kelam konusu sıkıntıların tahlili için Siemens’ten tekrar “ivedi destek” talep edildiğinin altı çizildi.

Gazprom, Siemens’e ilişkin türbinin Kanada’da yapılan bakımlarının akabinde Rusya’ya geri teslim edilmediği gerekçesiyle Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatını yüzde 60 düşürmüştü.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, yaptığı açıklamada, Kanada’dan sevk edilmesi beklenen türbin motorunun devreye alınmasından sonra doğal gaz sevkiyatının teknik açıdan mümkün olan azami seviyede tekrar başlayacağını söylemişti.

Kuzey Akım, Yamal-Avrupa boru sınırı ve Ukrayna’daki boru çizgilerinin yanı sıra Rus gazını Avrupa’ya taşıyan değerli sınırlardan biri olarak biliniyor.