Gazprom, Avrupalı birçok büyük müşterisine “mücbir sebep” bildirdi

Gazprom, Avrupalı birçok büyük müşterisine “mücbir sebep” bildirdi

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Bloomberg, mevzu hakkında bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, Rus doğalgaz şirketi Gazprom’un 14 Haziran’dan başlamak üzere birçok büyük Avrupalı güç şirketine “mücbir sebep” bildiriminde bulunduğunu yazdı.

Gazprom’un ihtarını alan şirketler ortasında Alman güç şirketleri Uniper SE ve RWE AG yer alıyor. RWE şirket temsilcileri Gazprom tarafımdan bildirim aldığını doğrularken, yasal sebepler ötürü yorum yapmaktan kaçındı.

Energy Aspects Ltd’de Doğalgaz, Kömür ve Karbon Lideri Trevor Sikorski, husus hakkında yaptığı açıklamada, “Düşük akışlar yalnızca planlanmış bakım devrinden daha uzun mühlet devam edebileceğine dair bir sinyal üzere geliyor. Şirketler ekseriyetle yangın yahut doğal afet üzere öngörülemeyen bir olayda zorlayıcı sebep ilan eder.” dedi. Yasal nedeni geriye dönük olarak tetiklemenin “en hafif tabirle olağandışı” olduğunu belirten Sikorski, Avrupalı ​​alıcıların bildirime itiraz etmelerini ve tazminat talep etmelerini beklediğini de kelamlarına ekledi.

Rusya’dan Almanya’ya gerçekleştirilen gaz akışı, Temmuz ortasında başlayan bakım çalışmaları nedeniyle azaltılmış ve çalışmaların Perşembe günü bitmesi bekleniyordu.

Alınan kararın, Rus fosil yakıt kullanımını 2027 yılına dek sonlandırmayı hedefleyen Avrupa ile Rusya ortasındaki gerginliği derinleştirmesi bekleniyor.