Gazda Almanya’yı tedirgin eden bakım

Gazda Almanya’yı tedirgin eden bakım

Temmuz 11, 2022 Kapalı Yazar: admin

Avrupa ile Rusya ortasında, Ukrayna işgali sonrası başlayan gaz savaşı yeni gelişmelerle tesirini artırarak devam ediyor.

Rusya’dan Almanya’ya Kuzey Akım sınırı üzerinden sağlanan gaz akışı planlı yıllık bakım için Pazartesi itibariyle kesilecek. Kelam konusu duruş her ne kadar daha evvel planlanan bakım takvimi çerçevesi içerisinde yer alsa da Rusya ve Avrupa ortasındaki kriz hasebiyle Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bunu gaz akışını kesmek için kullanabileceği istikametinde kaygılar bulunuyor.

Rusya ile Avrupa ortasında Ukrayna işgalinden sonra başlayan kriz iki taraf ortasında gaz köprülerinin atılması mümkünlüğü da gün geçtikte güçlendiriyor.

Bu tarafta son açıklama Fransa’dan gelmişti.

Fransa Maliye Bakanı Le Maire geleceğe yönelik planlamalarında en beklenen senaryonun Rusya’dan gaz alımını büsbütün kesmek olduğunu söyledi.

Le Maire Güney Fransa’daki bir konferansta yaptığı konuşmada “Rusya’dan gaz tedariğini büsbütün kesmek büyük bir mümkünlük, bu senaryo için hazırlanmalıyız. Bu senaryoyu reddetmek çok sorumsuzca olur” değerlendirmesini yaptı.

Fransa toplam gaz ithalatının yüzde 17’sini Rusya’dan temin ediyor. Bu, komşu ülkelere kıyasla daha düşük bir oran.