“Gayrimenkullerin %20-25’i yabancıya satılıyor”

“Gayrimenkullerin %20-25’i yabancıya satılıyor”

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Bloomberg HT’ye konuk olan Çağdaş Holding İcra Konseyi Üyesi Dağlarca Çağlar, yurt içinde turizm talebi beklentileri ve dal genelindeki son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Çağlar, Bodrum’a yabancı turist nezdinde çok talep olduğunu belirttiği konuşmasında, yerli turistin de ilgi gösterdiğini söyledi. Üst segment otellerde yüzde 100’e yakın doluluk olduğunu söyleyen Çağlar, orta segment otellerde de yüzde 80 doluluğun hakim olduğunu belirtti. Çağlar konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Genel olarak bayram düzgün geçti diyebiliriz. Temmuz ayı için de şu anda rezervasyonlar tertipli gidiyor, Ağustos ayı için biraz daha yavaş bir seyir mevcut ancak yabancı turistin artışıyla bir arada turizmdeki dağılımı kompanse edeceğimizi düşünüyorum.

Başta güç fiyatlarına gelen artışlarla bir arada malum her kalemde bir artış kelam konusu. Bu tabi Türk turist nezdinde bir daralmaya neden oldu Bodrum’da. Türk turistte yüzde 20-25 bir daralma gözlemliyoruz. 2020-21’de Türk turistinde bir artış görmüştük ancak bu sene fiyat artışlarıyla bir arada dediğim üzere bir daralma var.

Fiyat artışlarını da takip ediyoruz, biz de istemiyoruz fiyatları artırmak lakin malum ticaretin gerçeği var. Umarım daha çok fiyat artışlarına maruz kalmadan bu yaz dönemimizi en hoş halde tamamlarız.

Başta güç, ulaşım masrafları, besin masraflarının artışı, temizlikten hijyen gereçlerine kadar otellerde aklınıza gelebilecek birçok kalemde yüzde 50 ila yüzde 100’e kadar artışlar kelam konusu oldu. Tabi bunu kompanse etmek sıkıntı oluyor fakat tabi üst segment oteller Dövize endeksli bir fiyat siyaseti güdüyor. Bu da Türk Lirası karşısında otellerin kendini muhafazasına neden oluyor. Lakin Türk Lirası ile bir projeksiyon yapan orta ve üst segment otellerde bu kasvet hala yaşanıyor.

“Gayrimenkullerin %20-25’i yabancıya satılıyor”

Özellikle Bodrum’da varlıklı Rus turistin arttığını söyleyebilirim, hem turist olarak hem de gayrimenkul alıcısı olarak buradalar. Bizdeki gayrimenkullerin yüzde 20-25’inin yabancıya satışı kelam konusu. Yani, tüm Ege bölgesine yabancıların ilgisi hayli yüksek diyebiliriz.

İnşaat maliyetleri yüzde 100 üzerinde artış gösterdi. Ancak Bodrum bölgesinde maliyet artışından daha süratli gidiyor metrekare satış fiyatı. Bu aslında arz-talep istikrarını gösteriyor yani talep edildiği için bölgede konut alımı, metrekare satış fiyatlarının da maliyet artışlarını kompanse ettiğini söyleyebilirim.

Türkiye’de Muğla ve Bodrum özelinde de metrekare satış fiyatları 25 bin TL’lere geldi diyebiliriz ancak bunun da çok daha üstünü görmek mümkün.

Biz Çağdaş Holding olarak orta ve uzun vadede turizmde yol katetmek istiyoruz. Cennet Koyu’nda biz Akana Hotel markasıyla kendi markamızı yarattık. Bu Otel markamızı bilhassa hem Türkiye’de kültürel ve sanatsal istikameti yüksek olan bölgelerde butik bir biçimde devam ettirmek istiyoruz. Yurtdışında da hem Avrupa hem de Amerika’da otelcilikle büyümeye devam etmek istiyoruz. Gayrimenkulde de Bodrum’da butik konut üreticisi olarak kalmayı düşünüyoruz. Otel yatırımı için Türkiye’de Kapadokya üzere Urfa üzere daha çok kültürel altyapısı olan bölgeleri tercih edeceğiz. Bodrum’da villa kiralamalarda neredeyse teğe bir artış kelam konusu ve geçen yılki dolulukları görmüyoruz bunun da sebebi fiyat artışları.”