Gama Enerji/ Çalışır: Sektörde dövizle borçlanmak bile zor hale geldi

Gama Enerji/ Çalışır: Sektörde dövizle borçlanmak bile zor hale geldi

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

GAMA Güç CEO’su Tamer Çalışır doğalgaz krizinin Türkiye’ye olan tesirini kıymetlendirdi.

Bloomberg HT’ye konuk olan Çalışır, dolar bazında kredi alırken bile çift haneli sayılara gelindiğini söylerken, nakit akışı üzerindeki sıkıntıları çözecek önlemlerin alınmasını beklediklerinin altını çizdi.

Çalışır konuşmasına şöyle devam etti:

Sadece TL bazında değil dolar bazında bile kredi alırken, dünya çapındaki faiz artışları ve öbür ögelerle birlikte artık krediler iki basamaklı sayıları gelmiş durumda. Dövizle borçlanmak bile çift haneye geldi. Aşikâr zorluklar yaşıyorsunuz, alacağınız projelerin hem kendini ödeyebilecek hem de bütün riskleri ortadan kaldırıyor olması lazım. Kazandığınız paranın da kur riski varsa buna nazaran kendi hedge sistemleriniz yapmanız gerekiyor. Bu manada bakıldığında Türkiye’de son vakitlerde büyük yatırım yok. Yenilenebilir tarafında var bilhassa güneş tarafında kaynak transferi var.

Çalışır nakit akışı üzerindeki problemlerin en kısa vakitte çözülmesini beklediklerini vurgulayarak, “Türkiye’de bilhassa güç bölümünde devlet kurumlarına büyük bir sübvansiyon var. Bu sübvansiyonlar çok büyük bir maliyet olarak karşımıza çıkıyor, gidemediği noktalarda hizmetin kesilmesi yahut ertelenmesi üzere durumlar mevcut. Şu an en net beklentimiz nakit akışları üzerindeki sıkıntıları çözecek önlemlerin bir an önce alınması” dedi.