Fintech şirket değerlerinde sert düşüş

Fintech şirket değerlerinde sert düşüş

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Yatırımcıların pandeminin tesiriyle dijitalleşmeye uzun vadede kayılabileceği niyeti, Fintech’e yatırım yapmalarına sebep oldu. CB Insights verisine nazaran ABD’de 2020’nin başından beri 30’dan fazla Fintech şirketi halka arz edildi. Lakin düşük kârlılık, faizlerdeki artış ve denenmemiş iş modellerinin yanı sıra iktisattaki resesyon riski, satışları da beraberinde getirdi.

Financial Times’ın tahliline nazaran Nasdaq yıl başından bu yana yüzde 29 paha kaybederken yeni halka arz olmuş Fintech payları ortalama yüzde 50’nin üstünde düşüş kaydetti. Bu şirketlerin toplam piyasa kıymeti 2022’de 156 milyar dolar düştü. Şayet her pay en yüksek kıymetinden hesaplanırsa kayıp 460 milyar doları buluyor.

Mizuho Analisti Dan Dolev, Fintech’lerin ve bilhassa dijital ödeme firmalarının insanların meskende olması ve çevrimiçi alışveriş yapması sebebiyle teknoloji bölümünde pandemiden olumlu olarak yararlanan bölümlerinin başında geldiğine dikkat çekerek, “Şimdi de öteki bölümlerden evvel ve süratli düşüyorlar” yorumunu yaptı. Dolev, ikinci dalga ile tekrar bir artış görmeyi beklediğini de kelamlarına ekledi.

Yatırımcı dayanağı sürüyor

Zorluklara karşın yatırımcılar bölümü desteklemeye devam ediyor. En tanınan fonlardan biri olan ARK Fintech, bu sene yüzde 62 düşmesine karşın net çıkış 90 milyon dolardan az. Kelam konusu paylara girişler geçen iki sene 2,7 milyar dolar civarındaydı. Bu yıl sert bir çıkıştan sonra fonlara Haziran başından beri 31 milyon dolar girdi.

Fintech odaklı Borsa yatırım fonu Küresel X’in araştırma yöneticisi Pedro Palandrani, “2022’nin kalanında birtakım şirketlerin baskı görmeye devam etmesi mümkün. Yükselen faizler şirketlere borç verme ve ‘şimdi al sonra öde’de zorluk yaratacak. Artan risklere karşın sene başından beri net çıkış 40 milyon dolar civarında. Bu yatırımcının kesime uzun vadede güvendiğini gösteriyor” dedi.