Finansal İstikrar Komitesi Bakan Nebati başkanlığında toplandı

Finansal İstikrar Komitesi Bakan Nebati başkanlığında toplandı

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Finansal İstikrar Komitesinin 5’inci toplantısının, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında bugün gerçekleştirildiği bildirildi.

Toplantıda, global ekonomik gelişmelerin, ülkenin finansal sistemine olan tesirlerinin değerlendirildiği aktarılan açıklamada, “Küresel enflasyondaki ve emtia fiyatlarındaki seyrin önümüzdeki devirde makro ekonomik göstergelere mümkün yansımaları, global finansal şartlardaki sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkelere tesirleri, ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Bankacılık ve sigortacılık kesimlerindeki son devir gelişmeler mercek altına alınmıştır.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, Türk bankacılık dalının temel göstergelerindeki güçlü duruşunun devam ettiği vurgulanarak, sigortacılık dalı ve sermaye piyasalarının iktisada olan katkılarının sürdüğü belirtildi.

Toplantıda, makro ihtiyati siyaset önlemlerinin bilhassa kredi piyasasına olan tesirlerinin tahlil edildiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Finansmana erişim imkanlarına tesirleri değerlendirilmiştir. Komite, önümüzdeki devirde daha evvel belirlenen siyaset çerçevesinde gerekli adımların atılmasında üyelerinin ortasındaki eş güdüm ve iş birliğini sağlamaya devam edecektir.”

Bakan Nebati de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Finansal İstikrar Komitesi 5. Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Ekonomik gelişmelerin, ülkemiz finansal sistemine olan tesirlerini, bankacılık ve sigortacılık bölümlerindeki son periyot gelişmeler ile makro ihtiyati siyaset önlemlerinin kredi piyasasına olan tesirlerini kapsamlı bir formda ele aldık. Önümüzdeki süreçte, Komitemiz, eş güdüm ve iş birliği içerisinde gerekli görülen adımları kararlılıkla atmaya devam edecektir.”