OnlineHaberci.com https://onlinehaberci.com Son Dakika ve Gündem Haberleri Sat, 06 Jun 2020 06:35:05 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4.1 https://onlinehaberci.com/wp-content/uploads/2020/05/onlinehabercifav-150x150.jpg OnlineHaberci.com https://onlinehaberci.com 32 32 Dört kadının yürek yakan ‘eş’ acısı https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dort-kadinin-yurek-yakan-es-acisi/ https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dort-kadinin-yurek-yakan-es-acisi/#respond Sat, 06 Jun 2020 06:35:05 +0000 https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dort-kadinin-yurek-yakan-es-acisi/ Erzurum’un Çat ilçesinin Köseler Mahallesi’nde, kız kaçırma yüzünden aralarında husumet bulunan Yıldız ailesi, arazide Güneş ailesinden dört kişiyi öldürdü. Yan yana defnedilen eşleri Hasan, Sıddık, Sinan ve Baki Güneş’in mezarları başında dua eden Nebahat, Lütfiye, Fidan ve Cansu Güneş, bundan böyle yetim kalan evlatlarına hem analık hem de babalık yapacaklarını söyledi. 

The post Dört kadının yürek yakan ‘eş’ acısı appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
Erzurum’un Çat ilçesinin Köseler Mahallesi’nde, kız kaçırma yüzünden aralarında husumet bulunan Yıldız ailesi, arazide Güneş ailesinden dört kişiyi öldürdü. Yan yana defnedilen eşleri Hasan, Sıddık, Sinan ve Baki Güneş’in mezarları başında dua eden Nebahat, Lütfiye, Fidan ve Cansu Güneş, bundan böyle yetim kalan evlatlarına hem analık hem de babalık yapacaklarını söyledi. 

Olay, 30 Mayıs günü Çat ilçesinde meydana geldi. Yıldız ailesinin fertleri, kız kaçırma meselesi yüzünden yaklaşık dört yıldan beri husumetli oldukları Güneş ailesinin bireylerini araziye traktörle hayvan gübresi dökmeye giderken takip ederek silahlı saldırı düzenledi.

Güneş ailesinin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada Sıddık Güneş (51), Hasan Güneş (54), Baki Güneş (35), Sinan Güneş (21) ile Sıracettin Yıldız hayatını kaybetti, bir kişi de yaralandı.

FOTO: DHA

İKİ KİŞİ TUTUKLANDI

Olaya karıştıkları belirlenen İrfan Yıldız ve Burhanettin Yıldız, İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan teknik ve istihbarı çalışmalar sonucu, olaydan 23 saat sonra kırsal alanda yakalandı. Yıldız kardeşler, 3 Haziran’da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Olayda kullanıldığı değerlendirilen Kalaşnikof piyade tüfeği, dört ruhsatsız tabanca ve üç ruhsatsız av tüfeğine de polis tarafından el konuldu.

CENAZELER DEFNEDİLDİ

Erzurum Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından Sıracettin Yıldız, güvenlik gerekçesiyle kent merkezindeki mezarlıkta, Sıddık Güneş, Hasan Güneş, Baki Güneş ve Sinan Güneş ise Köseler Mahallesi’ndeki mezarlıkta yan yana açılan dört mezara defnedildi. Her iki tarafın yakınları da cenaze töreninde sinir krizi geçirdi ve ağıtlar yaktı.

Çat İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı komando timleri köyde yeni olayların yaşanmaması için 24 saat nöbet tutuyor. İrfan ve Bahattin Yıldız’ın köydeki evleri güvenlik nedeniyle başka bir yerleşim birimine nakledildi.

KATİLLERİN İDAMINI İSTEDİ

Sıddık Güneş, Hasan Güneş, Baki Güneş ve Sinan Güneş’in mezarı başında gözyaşı döken eşleri, büyük bir acı yaşadıklarını söyledi. Olayda eşi Sinan ve kayınpederi Sıddık Güneş ile iki yakınını kaybeden Fidan Güneş, katillerin idam edilmesini istedi.

Yıldız ailesi ile kız kaçırma yüzünden aralarında husumet olduğunu belirten 1 çocuk annesi ve 3 aylık hamile olan Fidan Güneş şunları söyledi:

* Aramızdaki husumet bazılarının dediği gibi arazi değil, kız kaçırma yüzündendir. Hasan Güneş’in kızı Fatma Güneş, Burhanettin Yıldız tarafından kaçırılmıştı. Fatma kaçtıktan 3 ay sonra intihar etti. Çünkü, Fatma onların baskılarına dayanamadı. Sürekli darp eziyet ve işkence görüyordu.

FOTO: DHA

* Şahitler de var ancak onların korkusundan kimse konuşmuyordu. Kız 17 yaşında Burhanettin ise 30’lu yaşların üzerindeydi. Fatma’nın intiharı ile aramızda husumet başladı. 2017 yılının Ekim ayında vali, kaymakam ve jandarma komutanı bizleri barıştırdı.

* Hepimiz Kuran’a el bastık, aramızdaki husumet sona erdi. Kızımız Fatma Güneş öldü ama kimse ceza almadı. Olay günü eşim Sinan, kayınpederim Sıddık, eşimin amcasının oğulları Baki ve Hasan Güneş, traktörle bize ait olan tarlaya gübre dökmeye gittiler.

* 15 dakika sonra Baki Güneş bizi telefonla arayarak, ‘Sıddık Yıldız’ın oğulları bize pusu kurmuş’ dedi. Sonra silahlar patladı. Çatışmanın olduğu bölgeye gitmek isterken karşıma çıkan Sıddık Yıldız beni darp etti ve ‘Senin eşini öldürdüm. Seni de oğlunu da onun yanına gömeceğim’ dedi.

* Çocuklarını azmettirip, cinayet işletti ama kendisi serbest dolaşıyor. Beni iki yetimle ortada bıraktılar, 4 cana kıydılar. 11 çocuk yetim kaldı.

* Ben kaynanama sahip çıkarım, yıkılmadık. Yetimlerimize hem analık hem de babalık edeceğiz. Devlet büyülerimiz bize sahip çıksın ve yetimlerimizin hakkını onlardan sorsunlar.

11 ÇOCUK YETİM KALDI

Olay sonrası Hasan Güneş’in 7, Sıddık Güneş’in 1, Baki Güneş’in 2, Sinan Güneş’in de 1 çocuğu babasız kaldı. Çoğu 3 ile 5 yaş aralığında olan çocuklar, yaşananlardan habersiz cenaze evinin önünde akranlarıyla oynuyor.(DHA)

Kaynak

The post Dört kadının yürek yakan ‘eş’ acısı appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dort-kadinin-yurek-yakan-es-acisi/feed/ 0
Uğur Dündar: Enis Berberoğlu’nun cezaevine gönderildiğini öğrenince o günü hatırladım https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/ugur-dundar-enis-berberoglunun-cezaevine-gonderildigini-ogrenince-o-gunu-hatirladim/ https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/ugur-dundar-enis-berberoglunun-cezaevine-gonderildigini-ogrenince-o-gunu-hatirladim/#respond Sat, 06 Jun 2020 06:30:05 +0000 https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/ugur-dundar-enis-berberoglunun-cezaevine-gonderildigini-ogrenince-o-gunu-hatirladim/ “Hiç unutmuyorum insanı güzel hayaller kurmaya çağıran güneşli, limonata tadında bir bahar günüydü.”

The post Uğur Dündar: Enis Berberoğlu’nun cezaevine gönderildiğini öğrenince o günü hatırladım appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
“Hiç unutmuyorum insanı güzel hayaller kurmaya çağıran güneşli, limonata tadında bir bahar günüydü.”

Uğur Dündar, Hürriyet’te yıllarca beraber çalıştığı Enis Berberoğlu’na yöneltilen suçlamaları ve Berberoğlu ile iki yıl önce yaşadığı günü yazdı.

İşte Uğur Dündar’ın kaleminden Enis Berberoğlu ve unutamadığı o gün:

Tutuklanıp yeniden cezaevine gönderildiğini öğrenince o günü hatırladım.

★★★

İki yıl kadar önceydi…
Cezalandırılmasına neden olan yargı süreci devam ederken, Hürriyet’te biriktirdiğimiz anılarımızı tazelemek için İstanbul’dan kalkıp İzmir’e gelmişti.

Daha karşılama sırasında kucaklaşırken, dostlarının güler yüzlü, bol esprili bir kişilik olarak tanıdığı Enis’in yerini, gergin ifadeli bambaşka birinin aldığını fark etmiştim.

★★★

Hiç unutmuyorum insanı güzel hayaller kurmaya çağıran güneşli, limonata tadında bir bahar günüydü.

Onu biraz rahatlatabilmek ümidiyle Avukatı Murat Ergün ve dostumuz Atilla Köprülüoğlu ile birlikte, Ege’nin cennet köşelerinden Urla-Özbek Köyü’ndeki bir balıkçı lokantasına gittik.

★★★

Tam oturup garsona neler yiyeceğimizi söyleyecektik ki, beti benzi atmaya, sapsarı kesilmeye ve boncuk boncuk terlemeye başladı. “Hayrola, Enisciğim neyin var” diye sorduğumda “Gerginlik abi, şimdi geçer” diyerek yüzünü yıkamak istedi. Üç dakika, beş dakika, on dakika geçmesine karşın gelmeyince, tuvalete koştuk. Bir de ne görelim? Sırtındaki gömlek sanki henüz yıkanmış gibi ıpıslak değil mi? Öylesine ıslak ki, sıksan şarıl şarıl su akacak! Önce serinlemek amacıyla üstüne su sıçrattığını düşündük. Ama değildi. Boşanan ter, gömleğini bu hale getirmişti!..

★★★

Belli ki çok ciddi, hemen müdahale edilmesi gereken bir sağlık sorunu yaşıyordu. Hiç vakit geçirmeden ambulans çağırıp, Urla Devlet Hastanesi’ne götürdük. O geceyi hastanenin değerli hekimleri ile çalışanlarının müşfik ilgi ve gözlemi altında geçirdi. Şakalaşıp güleceğimiz bir atmosferi hayal ederken, hiç umulmadık bir durumla karşılaşmış, ama ertesi gün iyileşip taburcu edilmesiyle de teselli bulmuştuk…

Doktorlara göre; gazetecilikte geçirdiği stres dolu yıllarda bir meslek hastalığı olan yüksek tansiyona yakalanmış, yargı sürecinde yaşadığı gergin günler de rahatsızlığını tetiklemişti.

★★★

Enis’i yıllar önce Hürriyet’in ekonomi servisinde çalışırken tanımıştım. Başarılı işler yapıyor, kademeleri hızla tırmanırken, meslek büyüklerine saygıda da kusur etmiyordu. Önce servisin şefliğine, sonra gazetenin Ankara temsilciliğine ve nihayet her gazete çalışanının rüyası olan Genel Yayın Yönetmenliğine kadar yükseldi. Bu süreç içinde birlikte, ödüllerle taçlandırılan özel haberlere imza attık.

★★★

Genel Yayın Yönetmenliğinden alındıktan sonra siyasete atılacağını duyduğumda çok şaşırmıştım. Çünkü daha önceleri böyle bir düşünce taşıdığına yönelik hiçbir işaret vermemişti. Siyasette de başarılı bir performans sergileyerek, kısa sürede CHP Genel Başkan Yardımcısı oldu.

★★★

Enis için özellikle yandaş medyada çok şey yazıldı, çizildi, hatta casus (!) olduğu bile öne sürüldü.

Oysa en yakından tanıyan kişilerden biri olan Avukatı Murat Ergün, onu anlatırken şunları söylüyordu:

“Enis Berberoğlu, duruşmalarda son söz olarak ‘vatan sağ olsun’ diyecek kadar yurtsever, haksız yere içeride kalmayı reddedip, kendi sağlığını ortaya koyacak kadar özgürlüğüne tutkun biridir…”

★★★

Nitekim Meclis’te HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile birlikte milletvekilliklerinin düşürülüp, tutuklanmalarıyla sonuçlanacak karar alındığında “Eğer demokrasi için bir bedel ödenecekse, bunu en başta CHP’liler öder” diyerek Murat Ergün’ün bu yorumunu haklı çıkardı.

Çünkü o, kişisel hesaplarla demokrasi ve özgürlüklerinden vazgeçenlerin, her ikisine de layık olamayacaklarını çok iyi bilen bir demokrasi ve özgürlük savaşçısıdır!.

NOT: Gece, Demokrasi Arenası yayınındayken Enis’in tahliye olduğu haberini aldım. Sevincimi sözcüklerle anlatamam.

Kaynak

The post Uğur Dündar: Enis Berberoğlu’nun cezaevine gönderildiğini öğrenince o günü hatırladım appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/ugur-dundar-enis-berberoglunun-cezaevine-gonderildigini-ogrenince-o-gunu-hatirladim/feed/ 0
Altın fiyatları bugün ne kadar? https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/altin-fiyatlari-bugun-ne-kadar/ https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/altin-fiyatlari-bugun-ne-kadar/#respond Sat, 06 Jun 2020 06:29:03 +0000 https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/altin-fiyatlari-bugun-ne-kadar/ Altın fiyatları hafta sonu da merak edilenler arasında. En son altın uzmanları, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinin, bugün piyasalar kapandıktan sonra yayımlanmasının beklendiğini belirterek, yurt dışında ise ABD’nin istihdam raporundaki verilerin takip edileceğini söylemişlerdi. Düşüşe geçen altın fiyatları şaşırttı. Çeyrek altın, gram altın ve Cumhuriyet altın fiyatları ne kadar? İşte 6 haziran güncel altın fiyatları

The post Altın fiyatları bugün ne kadar? appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
Altın fiyatları hafta sonu da merak edilenler arasında. En son altın uzmanları, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesinin, bugün piyasalar kapandıktan sonra yayımlanmasının beklendiğini belirterek, yurt dışında ise ABD’nin istihdam raporundaki verilerin takip edileceğini söylemişlerdi. Düşüşe geçen altın fiyatları şaşırttı. Çeyrek altın, gram altın ve Cumhuriyet altın fiyatları ne kadar? İşte 6 haziran güncel altın fiyatları

 • 01

  En son kapanışa değer kaybıyla ulaşan altının gram fiyatı, önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 371,9 lira seviyesinde seyrediyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 610 lira, Cumhuriyet altını da 2.490 liradan satılıyordu. Altın fiyatları ne kadar oldu? Sorusu merak ediliyor. İşte güncel ve canlı altın fiyatları…

 • 02

  Altın fiyatları Bugün çeyrek altın gram altın fiyatları anlık ne kadar? 6 Haziran 2020

  GRAM ALTIN FİYATI

  368,01

  369,68

 • 03

  Altın fiyatları Bugün çeyrek altın gram altın fiyatları anlık ne kadar? 6 Haziran 2020

  SPOT ALTIN TL/GR FİYATI

  366,29

  366,80

 • 04

  Altın fiyatları Bugün çeyrek altın gram altın fiyatları anlık ne kadar? 6 Haziran 2020

  ALTIN/ONS ($) FİYATI

  1.683,93

  1.686,19

 • 05

  Altın fiyatları Bugün çeyrek altın gram altın fiyatları anlık ne kadar? 6 Haziran 2020

  ÇEYREK ALTIN FİYATI

  586,06

  599,72

 • 06

  Altın fiyatları Bugün çeyrek altın gram altın fiyatları anlık ne kadar? 6 Haziran 2020

  CUMHURİYET ALTINI FİYATI

  2.344,23

  2.391,53

 • 07

  Altın fiyatları Bugün çeyrek altın gram altın fiyatları anlık ne kadar? 6 Haziran 2020

  YARIM ALTIN FİYATI

  1.168,45

  1.199,43

  TIKLAYINIZ

  GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Kaynak

The post Altın fiyatları bugün ne kadar? appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/ekonomi-haberleri/altin-fiyatlari-bugun-ne-kadar/feed/ 0
Dinamo Bükreşli Patrick Ekeng’in ölümünde ihmal tespit edildi! Acil tıp teknisyenine 18 ay hapis cezası https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dinamo-bukresli-patrick-ekengin-olumunde-ihmal-tespit-edildi-acil-tip-teknisyenine-18-ay-hapis-cezasi/ https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dinamo-bukresli-patrick-ekengin-olumunde-ihmal-tespit-edildi-acil-tip-teknisyenine-18-ay-hapis-cezasi/#respond Sat, 06 Jun 2020 05:54:03 +0000 https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dinamo-bukresli-patrick-ekengin-olumunde-ihmal-tespit-edildi-acil-tip-teknisyenine-18-ay-hapis-cezasi/ Dört yıl önce sahada kalp krizi geçirerek ölen Dinamo Bükreş’in Kamerunlu futbolcusu Patrick Ekeng’e ilk müdahalede geciken acil tıp teknisyeni Mihaela Elena Duta’ya ertelemeli 18 ay hapis cezası verildi.

The post Dinamo Bükreşli Patrick Ekeng’in ölümünde ihmal tespit edildi! Acil tıp teknisyenine 18 ay hapis cezası appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
Dört yıl önce sahada kalp krizi geçirerek ölen Dinamo Bükreş’in Kamerunlu futbolcusu Patrick Ekeng’e ilk müdahalede geciken acil tıp teknisyeni Mihaela Elena Duta’ya ertelemeli 18 ay hapis cezası verildi.

Dinamo Bükreş’in Viitorul’u ağırladığı 6 Mayıs 2016 tarihindeki Romanya Birinci Futbol Ligi maçında, oyuna girdikten 7 dakika sonra yere yığılan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden ev sahibi kulübün oyuncusu Ekeng’in ölümüyle ilgili dava sonuçlandı.

Rumen basınında yer alan haberlere göre duruşmada, 26 yaşındaki futbolcuyu hastaneye götüren ambulanstaki acil tıp teknisyeni Mihaela Elena Duta’nın, hastayı yaşama döndürmek için gereken çabayı sarf etmediğine hükmedildi.

Yargıç, Duta’ya ertelemeli 18 ay hapis ve 2 ay kamu hizmeti cezası verdi. Duta ayrıca Ekeng Ailesi’ne 200 bin Euro tazminat ödeyecek. (Fanatik)

class=”cf”>

Bundesliga maçları ÜCRETSİZ CANLI YAYINLA Misli.com’da! Oynamak/İzlemek için buraya tıklayın!

Kaynak

The post Dinamo Bükreşli Patrick Ekeng’in ölümünde ihmal tespit edildi! Acil tıp teknisyenine 18 ay hapis cezası appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/dinamo-bukresli-patrick-ekengin-olumunde-ihmal-tespit-edildi-acil-tip-teknisyenine-18-ay-hapis-cezasi/feed/ 0
Atık lastikleri geri dönüştürecekler! https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/atik-lastikleri-geri-donusturecekler/ https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/atik-lastikleri-geri-donusturecekler/#respond Sat, 06 Jun 2020 05:49:05 +0000 https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/atik-lastikleri-geri-donusturecekler/ AKO Grup, atık lastikleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandıracak 30 milyon dolarlık geri dönüşüm tesisini 2021 yılında hizmete açacak. Kendi alanında Türkiye’nin en büyüğü olacak tesis, Türkiye’nin atık lastiğinin dörtte birini tek başına geri dönüştürecek.

The post Atık lastikleri geri dönüştürecekler! appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
AKO Grup, atık lastikleri geri dönüştürerek ekonomiye kazandıracak 30 milyon dolarlık geri dönüşüm tesisini 2021 yılında hizmete açacak. Kendi alanında Türkiye’nin en büyüğü olacak tesis, Türkiye’nin atık lastiğinin dörtte birini tek başına geri dönüştürecek.

Türkiye’nin lastik sektöründe en büyük entegre geri dönüşüm tesisi, AKO Grup tarafından 30 milyon dolar yatırımla Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruluyor. Sanayinin kauçuk ihtiyacının karşılanması ve çevre korumasına katkı amacıyla lastik atıklarının tamamen geri dönüştürülmesini sağlayacak olan bu tesis, karbon tasarrufunun yanı sıra, sıfır atık projesine ve cari açığın azaltılmasına da katkı sunacak. 80 bin metrekare açık, 21 bin metrekare kapalı alana sahip olacak tesiste, Türkiye’de bir yılda ortaya çıkan yaklaşık 350 bin ton lastik atığın dörtte biri nitelikli ham maddeye dönüştürülebilecek.

2021’DE İŞ BAŞI YAPACAK!

Bu yılın Mart ayında inşaatına başlanan yatırımda hızla sona yaklaşıldığına değinen AKO Lastik Kaplama Genel Müdürü Şevket Bacacı 2021 yılında tesisi işler hale getirmeyi öngördüklerini açıkladı. Bacacı: “Bu tesiste geri dönüşüme tabi tutulacak lastikler, niteliklerine göre ayrıştırılarak yüksek teknolojili entegre sistemlerde işlenecek. Böylece atıklar, yerli imkanlarla otomotiv yan sanayi ve farklı sanayi kollarının ihtiyaç duyduğu nitelikli hammaddeye dönüştürülecek. Böylece Sıfır Atık projesine de katkı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak

The post Atık lastikleri geri dönüştürecekler! appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/atik-lastikleri-geri-donusturecekler/feed/ 0
Yılmaz Özdil, Enis Berberoğlu’nu yazdı: Herkesin Feto’dan üçbuçuk attığı dönemde bu ilanı yayınlamak maça isterdi https://onlinehaberci.com/kultur-sanat-haberleri/yilmaz-ozdil-enis-berberoglunu-yazdi-herkesin-fetodan-ucbucuk-attigi-donemde-bu-ilani-yayinlamak-maca-isterdi/ https://onlinehaberci.com/kultur-sanat-haberleri/yilmaz-ozdil-enis-berberoglunu-yazdi-herkesin-fetodan-ucbucuk-attigi-donemde-bu-ilani-yayinlamak-maca-isterdi/#respond Sat, 06 Jun 2020 05:48:03 +0000 https://onlinehaberci.com/kultur-sanat-haberleri/yilmaz-ozdil-enis-berberoglunu-yazdi-herkesin-fetodan-ucbucuk-attigi-donemde-bu-ilani-yayinlamak-maca-isterdi/ Yılmaz Özdil, Hürriyet’te yazdığı dönemde genel yayın yönetmeni olan Enis Berberoğlu’nun FETÖ kumpaslarına karşı nasıl mücadele ettiğini birinci elden tanıklıkla anlattı.

The post Yılmaz Özdil, Enis Berberoğlu’nu yazdı: Herkesin Feto’dan üçbuçuk attığı dönemde bu ilanı yayınlamak maça isterdi appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
Yılmaz Özdil, Hürriyet’te yazdığı dönemde genel yayın yönetmeni olan Enis Berberoğlu’nun FETÖ kumpaslarına karşı nasıl mücadele ettiğini birinci elden tanıklıkla anlattı.

MİT Tırları davasında aldığı ceza Yargıtay tarafından onandıktan sonra milletvekilliği düşürülen ve önceki gece tutuklanıp bir gün sonra tahliye edilen Enis Berberoğlu, FETÖ’ye yardım etmekle suçlanıyor.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil ise bugünkü yazısında, kendisinin Hürriyet’te yazdığı dönemde gazetenin genel yayın yönetmeni olan Enis Berberoğlu’nun FETÖ kumpaslarına nasıl karşı çıktığını ve kendisinin de konulduğu Maltepe Cezaevi’nde yatan Balyoz kumpasından tutuklanan subaylara nasıl desek verdiğini anlattı.

Özdil’in yazısı şöyle:

Kumpas sürecinin en vahşi günleriydi.

O zamanlar Aydın Doğan’ın Hürriyet gazetesinde yazıyordum.
Maltepe askeri cezaevine gitmeye başladım.

Silivri, Hasdal, Hadımköy, Mamak, Sincan, Şirinyer’i temsilen, Maltepe’de gördüklerimi, dinlediklerimi kaleme alıyordum.

Asrın ihanetine uğrayan, kendi hükümeti tarafından esir alınan kahraman subaylarımızın sesi olmaya gayret ediyordum.

Maltepe askeri cezaevinin avlusunda, sisler içindeki Büyükada’nın karşısında, oturmuş yazarım bu şiiri…

/ Eylül başlarında bir cumartesi sabahı, lodos titretiyor ağaçları, yağmur geceden yıkamış çiçekleri / gökyüzü mavi, bulutlar beyaz, ardından baharın geçti koca bir yaz, hapisteyiz hâlâ ve güzün ilk serinlikleri / avlunun dört bir yanı dikenli teller, tellerin gerisinde nöbetçiler bekler, kapanır uykusuzluktan gözleri / on gündür çocuk sesi duymadım, özledim “baba” deyişini kızımın, özledim beni görünceki sevincini / hayatım benim, kırk yıllık hayatım, seni başarabildiğimce dürüst yaşadım, içim burada da pırıl pırıl şimdi / geçer, güzelim, bu günler de geçer, sökülüp atılır dikenli
teller, koparır halk bir gün zincirlerini.


Bu mısralar, varlığıyla onur duyduğumuz Ataol Behramoğlu’na aitti.

Çünkü…
12 Eylül darbecileri, büyük ozan’ı Maltepe askeri cezaevi’ne tıkmıştı.
Hayata küseceğine, hayatı yeşertmiş, cezaevinin bahçesine ayva fidanı dikmişti.

12 Eylül’den yıllaaaar sonra asrın iftirasına uğrayarak Maltepe askeri cezaevi’ne tıkılan subay arkadaşlarım, işte bu ayva ağacının kuytusunda oturuyordu.

Çocuklarına, eşlerine, sevdiklerine, o ağacın altından mektup yazıyorlardı.

Ben de oturdum, “o ağacın altı” başlığıyla köşemde yazdım.

O gün odama geldi…
“Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni olarak değil, vatandaş olarak teşekkür ederim” dedi.

Yazımı manşet yaptı.

Aradan günler geçti…
Maltepe’ye mektup kampanyası başlattım.
Dünyanın en büyük ailesini, Türk milletini, kahramanlarımıza mektup yazmaya davet ettim.
Gene manşet yaptı.

Maltepe’deki arkadaşlarım bu mektupları derlediler.
Er Mektubu Görülmüştür adıyla kitap yaptılar.
Gazetenin birinci sayfasına koydu.

Casus diye suçlanan pırıl pırıl subaylarımızı anlatmak için Şirinyer askeri cezaevine gittim, yazdım.

Daha fazla sayıda insan okusun diye, gene manşet yaptı.

Murat Özenalp şehit oldu, cenazeyi yazdım.
Gene manşet yaptı.

Maltepe’deki arkadaşlarım, Murat için Hürriyet’e ilan vermek istedi.
Söz konusu ilanda şunlar yazıyordu…
“Bu kumpasın sayısız hukuksuzluğuna rağmen sessiz ve kayıtsız kalanlar, tarihin karanlık sayfalarında yerini alacaktır, Murat’ın kanı üzerinizde, öldürmekle bitmeyeceğiz!”

Kelimesi kelimesine bunlar yazıyordu.
Herkesin feto’dan üçbuçuk attığı, herkesin masanın altına saklandığı o dönemde, bu ilanı yayınlamak maça isterdi.
Yayınlattı!
Hem de ücretsiz yayınlanmasını sağladı!

Anayasa mahkemesi önünde adalet nöbeti başlatıldı, yazdım.
Gene manşet yaptı.
Günbegün takip ettirdi, günbegün haber yaptırdı.

Maltepe’deki arkadaşlarım nihayet tahliye edildi.
Genelkurmay’ın özel izniyle Maltepe cezaevine girdim, arkadaşlarımla
birlikte, tıpkı Ataol ağabeyin yaptığı gibi bahçeye fidan diktik.
Onu da manşet yaptı.

Maltepe’deki arkadaşlarımın fotoğrafını odasına asmıştı.
Tablo gibi, poster gibi, odasına asmıştı.

Kumpasın belinin kırılmasında daima kahramanlarımızın yanında durdu, daima omuz verdi.
Görmezden gelebilirdi.
Yazılarımı köşemde bırakabilirdi.
Aksine, daha fazla insana duyurmak için elinden geleni yaptı.
Kumpasların deşifre olması için, kelimenin tam manasıyla kelle koltukta çaba harcadı.

Ağır baskı yediğini biliyorum.
Tehdit edildiğini biliyorum.
Pabuç bırakmadı.
Bir kez olsun “geri adım atayım, başımı derde sokmayayım” demedi.
Cesurca, organize kötülüğün üstüne gitti.

Enis Berberoğlu.
Siyasetçi tarafını siyasetçiler anlatsın, ben gazeteci tarafına şahidim.

Kumpaslarla mücadele döneminin en yürekli gazetecilerinden biriydi.

“Fetoculara yardım etti” iftirasıyla tutukladılar.
Maltepe cezaevine koydular!
16 ay yattı, çıktı.

“Fetoculara yardım etti” iftirasıyla milletvekilliğini düşürdüler.
Gene Maltepe cezaevine koydular!
24 saat geçmeden, koronavirüs filan deyip, çıkardılar.

(Geceyarısı sokağa çıkma yasağı ilan edip, ertesi sabah “gönlümüz razı gelmedi, vazgeçtik” demeye benzemez bu iş.)

Demokrasinin, hakkın hukukun, adaletin böylesine yok sayılması… Kumpas
çabalarının tamgaz devam ettiğinin kanıtıdır

Kaynak

The post Yılmaz Özdil, Enis Berberoğlu’nu yazdı: Herkesin Feto’dan üçbuçuk attığı dönemde bu ilanı yayınlamak maça isterdi appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/kultur-sanat-haberleri/yilmaz-ozdil-enis-berberoglunu-yazdi-herkesin-fetodan-ucbucuk-attigi-donemde-bu-ilani-yayinlamak-maca-isterdi/feed/ 0
Adana´da PKK operasyonu https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-pkk-operasyonu/ https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-pkk-operasyonu/#respond Sat, 06 Jun 2020 05:28:04 +0000 https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-pkk-operasyonu/ Adana´da terör örgütü PKK´ya yönelik operasyon düzenlendi. Geçmiş yıllardaki korsan gösterilerde polise el yapımı patlayıcı, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırdığı iddiasıyla 10 kişi hakkında yakalama kararının bulunduğu operasyonda, çok sayıda şüpheli gözaltına alındı

The post Adana´da PKK operasyonu appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
Adana´da terör örgütü PKK´ya yönelik operasyon düzenlendi. Geçmiş yıllardaki korsan gösterilerde polise el yapımı patlayıcı, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırdığı iddiasıyla 10 kişi hakkında yakalama kararının bulunduğu operasyonda, çok sayıda şüpheli gözaltına alındı

Adana İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri, geçmiş yıllarda terör örgütü PKK adına düzenlenen korsan gösterilere katılıp, polise el yapımı patlayıcı, molotofkokteyli ve havai fişekle saldırdığı öne sürülen 10 kişiyi teknik inceleme sonucu tek tek tespit etti.

Adresleri belirlenen 10 şüpheli hakkında yakalama kararının çıkartılmasının ardından ekipler, sabahın ilk saatlerinde operasyon düzenledi. Özel Harekat polislerinin demir kapılarını koç başlarıyla kırarak girdikleri evlerde arama yapan ekipler, çok sayıda şüpheliyi gözaltına aldı.

Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Emniyet Müdürlüğü´ne götürüldü.

Kaynak

The post Adana´da PKK operasyonu appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-pkk-operasyonu/feed/ 0
Siyasette yeni dönemin şifrelerini veren iki kare! https://onlinehaberci.com/siyaset-haberleri/siyasette-yeni-donemin-sifrelerini-veren-iki-kare/ https://onlinehaberci.com/siyaset-haberleri/siyasette-yeni-donemin-sifrelerini-veren-iki-kare/#respond Sat, 06 Jun 2020 05:07:03 +0000 https://onlinehaberci.com/siyaset-haberleri/siyasette-yeni-donemin-sifrelerini-veren-iki-kare/ Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

The post Siyasette yeni dönemin şifrelerini veren iki kare! appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
Bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

2020 yeni siyasi yapılanmanın yılı olacaktı, bu yönde girişimler birkaç koldan sürüyor. Salgın nedeniyle zorunlu ara verilmişti.

Bayramla birlikte muhalefet ve iktidar blokları topluma açık mesaj vermeye başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın bileşeni İYİ Parti’nin genel başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.


Bu birliktelik fotoğrafına iktidar blokundan yanıt gecikmedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yassı Ada’nın betonlaşmış halini, MHP lideri Devlet Bahçeli ile birlikte açtı.

Cumhuriyet ankara Temsilcisi Sertaç Eş’in analizine göre, bu iki fotoğraf önümüzdeki dönemde siyasetin saflaşma kutuplarını oluşturacak.

MUHALEFETİN ARAÇLARI

Son genel seçimde yenilen muhalefetin olası erken veya zamanlı seçimde başarı sağlayabilmesi için yeni bir yapılanmaya gitmesi gerektiği açık. Kategorik olarak düşünürsek, geçen seçimde milliyetçi taban için İYİ Parti yoluyla oluşturulan seçeneğin ardından kurulan ittifak, iktidarı devirmeye yetmedi.

Şimdi AKP tabanı için de kaçış seçenekleri oluşturuluyor. Deva Partisi, daha çok Abdullah Gül’ü Cumhurbaşkanı yapma odaklı. Gelecek Partisi ise kendisine daha uzun soluklu bir siyasi misyon oluşturma çabasında. Bu kadar farklı yapının uyumlu bir blok oluşturması zor. Muhalefetin farklı iki blok halinde seçime hazırlanması olasılığı dillendiriliyor. Bunun muhalefete getirisi ve götürüsü geniş bir tartışma.

Ancak muhalefetteki yapılanma şekilleri, bunun seçime ve seçim sonrasına yansımaları düşünülmek zorunda. Muhalefetin cumhurbaşkanlığını kazanması, parlamentoda oluşabilecek durum, parçalı muhalefetin seçim sonrasındaki tavırları…

Evet, muhalefetin işi zor, düşünmesi gereken ciddi durumlar var.

İKTİDAR İKİ KOLDAN

Muhalefetin zorluklarına karşın iktidar partisinin kolaylıkları var. Bir kere AKP ve MHP muhalefete göre çok daha uyumlu. Oluşursa sorunlar, iki lider arasında çözümlenebiliyor, tabanların karşı çıkması sağ seçmende daha az gözlemlenen bir davranış… Bizce en önemli boyut ise iktidarın muhalefetle mücadelesi…

Bayramda oluşan fotoğraf, TBMM’nin açılmasıyla farklı bir boyuta taşındı. CHP’li Enis Berberoğlu ve iki HDP’linin milletvekilliği, birlikte oylanarak düşürüldü. Burada muhalefetin önde gelen partisine biçilmek istenen rol HDP ile birliktelik. Kamuoyunda bu algı iyice yerleştirilmeye ve muhalefet şeytanlaştırılmaya çalışılıyor.

Bunun amacı da net: Kafası karışık sağ seçmenin muhalefete kaçmasını engellemek. Özellikle CHP’ye yönelik içerden ve dışarıdan bu tip nokta operasyonlar önümüzdeki dönemde de beklenmeli. HDP’nin durumu biraz daha farklı. İktidarın terör örgütü ile bu parti için kurduğu “illiyet bağı” çok işlevli olarak kullanılıyor.

Hedef, toplam muhalefetin gücünü HDP aracılığıyla tırpanlamak ve siyaset pratiğinde partiyi sayı konumuna düşürmek. Milletvekili sayısı, oy oranı gibi… Bu sayılarla güvenlik, yargı, sandık gibi araçlarla oynamak iktidar açısından o kadar da zor olmuyor. İYİ Parti, MHP’nin tersine daha çok lideri Meral Akşener ismiyle ayakta duruyor. Yerel seçimlerden sonra kurumlaşma birazcık hissedilse de halen operasyonlara çok açık.

İKİ PARTİ SICAK MÜCADELEDE

AKP’den ayrılanların kurduğu iki parti ise şu anki sıcak mücadele alanını oluşturuyor. Bu partiler, AKP’deki memnuniyetsizlerden, bu tutumları nedeniyle MHP’ye kayanların ne kadarının oyunu alacaklar?

CHP ile görünür-görünmez ittifakları büyük sağ seçmenin yeterli kesimini ikna etme işlevi görecek mi? İktidar bloku, tüm bu verileri kendisi açısından faydaya dönüştürmek için alana çıktı. Bu yıl bu hareketliliği izleyeceğiz. Bir diğer boyut ise ekonomik… Hazine ve Maliye’nin başındaki “Damat Bakan”ın açıkladığı kredi olanaklarının sonuçları kime yarayacak? Türk Bankacılık sistemi bu durumu kaldırabilecek mi, bu krediler için ne kadar kaynak ayrıldı, nereden bulundu? İktidarın erken seçime gitmesi için en azından kendisini güçlü hissetmesi lazım. Başlattığı siyasi ve ekonomik ataklar, seçimin zamanında yapılması beklentisini çok zayıflatmış durumda.

Kaynak

The post Siyasette yeni dönemin şifrelerini veren iki kare! appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/siyaset-haberleri/siyasette-yeni-donemin-sifrelerini-veren-iki-kare/feed/ 0
Adana’da feci kaza: İki kişi hayatını kaybetti https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-feci-kaza-iki-kisi-hayatini-kaybetti/ https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-feci-kaza-iki-kisi-hayatini-kaybetti/#respond Sat, 06 Jun 2020 05:03:04 +0000 https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-feci-kaza-iki-kisi-hayatini-kaybetti/ Adana’da su birikintisine girip, sürücüsünün kontrolünden çıkarak yol kenarındaki dorseye çarpan otomobildeki mahalle bekçisi Muhammet Ali Öksüz ile Önder Büyükçiçek, hayatını kaybetti.

The post Adana’da feci kaza: İki kişi hayatını kaybetti appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
Adana’da su birikintisine girip, sürücüsünün kontrolünden çıkarak yol kenarındaki dorseye çarpan otomobildeki mahalle bekçisi Muhammet Ali Öksüz ile Önder Büyükçiçek, hayatını kaybetti.

Kaza, gece yarısı merkez Seyhan ilçesi Yeşiloba Mahallesi Kıyıboyu Caddesi’nde meydana geldi. İzinli olduğu belirtilen mahalle bekçisi Muhammet Ali Öksüz yönetimindeki  otomobil, iddiaya göre çiftçilerin tarla sulamak için kullandığı drenaj suyunun yola taşması sonucu oluşan su birikintisinden geçtiği sırada sürücüsünün direksiyon kontrolü yitirmesiyle yol kenarındaki dorseye çarptı.

FOTO: DHA

Çarpmanın şiddetiyle otomobildeki Öksüz ile yanındaki arkadaşı Önder Büyükçiçek, araçta sıkıştı. Çevredekilerin ihbarı üzerine kaza yerine itfaiye, polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

FOTO: DHA

İtfaiye ekiplerince sıkıştıkları yerden çıkarılan Öksüz ve Büyükçiçek’in sağlık ekibinin yaptığı kontrolde yaşamını yitirdiği belirlendi. Cumhuriyet Savcısı ve polisin yaptığı incelemenin ardından cenazeler, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. (DHA)

Kaynak

The post Adana’da feci kaza: İki kişi hayatını kaybetti appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/adanada-feci-kaza-iki-kisi-hayatini-kaybetti/feed/ 0
Brezilya, DSÖ’den ayrılabilir https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/brezilya-dsoden-ayrilabilir/ https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/brezilya-dsoden-ayrilabilir/#respond Sat, 06 Jun 2020 04:27:04 +0000 https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/brezilya-dsoden-ayrilabilir/ Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) “ideolojik taraf” olmakla suçladı ve ülkesinin bu organizasyondan çekilebileceğini bildirdi

The post Brezilya, DSÖ’den ayrılabilir appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) “ideolojik taraf” olmakla suçladı ve ülkesinin bu organizasyondan çekilebileceğini bildirdi

Brezilya basınında çıkan habere göre, aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro, destekçilerinin de toplandığı resmi devlet başkanlığı konutu Alvorada Sarayı önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bolsonaro, halkın Brezilya’da olup bitenle ilgili ülke dışından görüş almaya ihtiyacı olmadığını belirterek, “ABD, DSÖ’den çekildi, biz de üzerinde çalışıyoruz. Ya DSÖ ideolojik taraf olmadan çalışır ya da biz de bu organizasyondan çekiliriz.” ifadesini kullandı.

Nüfusu 210 milyonu aşan Brezilya’da 35 bin 26 kişinin hayatına mal olan Kovid-19, bugüne kadar 645 bin 771 kişide görüldü.

ABD Başkanı Donald Trump, mayıs ayının sonunda, Çin’in DSÖ üzerinde hakimiyet kurduğunu belirtmiş ve organizasyonun ABD’nin “esaslı reform” talebini yerine getirmediğini gerekçe göstererek, ülkesinin DSÖ ile ilişkisini kestiğini duyurmuştu.

Dünyada ABD’den sonra en çok vakanın görüldüğü Brezilya, Latin Amerika’da salgınının merkez üssü haline gelmesine rağmen virüsü “küçük bir grip” olarak niteleyen Bolsonaro, salgına karşı yeterli önlem almadığı için eleştirilmiş ve salgın nedeniyle zor günler geçiren ülkede bir ayda 2 sağlık bakanı değişmişti.

Kaynak

The post Brezilya, DSÖ’den ayrılabilir appeared first on OnlineHaberci.com.

]]>
https://onlinehaberci.com/gundem-haberleri/brezilya-dsoden-ayrilabilir/feed/ 0