Fed’in faiz kararı öncesi bilmeniz gerekenler

Fed’in faiz kararı öncesi bilmeniz gerekenler

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

İki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına dün başlayan ABD Merkez Bankası Fed bu akşam TSİ 21’de faiz kararını açıklayacak.

Fed Lideri Jerome Powell TSİ 21:30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin çoğunluğu yüzde 1,50-yüzde 1,75 olan faiz bandında 75 baz puanlık faiz artışı öngörüyor.

Fed kararlarına yönelik swap mukaveleleri Eylül ayında ise 50 baz puanlık bir faiz artışının beklendiğine işaret ediyor. Tekrar swap piyasalarında faizlerin aralık ayında yüzde 3,4’te zirve yaptıktan sonra 2023’te düşmeye başlayacağı fiyatlanıyor.

Fed Lideri Powell’dan net bildiri beklenmiyor

Ancak enflasyonla uğraşta esneklik gereksinimi olan Powell’ın, faizlerin hangi düzeye kadar, nasıl bir süratte yükseltileceği, sonra ne vakit indirilebileceği konusunda çok net iletiler vermesi beklenmiyor. Bu durumun da oynaklık göstergelerini yüksek düzeylerde tutacağı kestirim ediliyor.

Medley Küresel Advisors LLC Global Makro Stratejisti Ben Emons, “Enflasyon konusunda bu kadar belirsizlik olduğu sürece, Fed’in açık bir ileriye dönük yönlendirmesi olamaz. Powell’ın kendisine seçme imkanı sağlaması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı.

Bu beklenti, Fed siyasetine hassasiyeti daha yüksek olan 2 yıllık tahvillerin oynaklığını hedge etme maliyetini rekora yakın düzeylere taşımış durumda.

Öte yandan ABD 2 yıllık tahvil getirisi salı günü 4 baz puan artışla yüzde 3’ün üzerinde seyrederken, 10 yıllık tahvilin getirisi 1 baz puan yükselerek yüzde 2,8068 oldu. Büyüme için yakından izlenen bir gösterge olan 2 ve 10 yıl vadeli tahvillerin getiri farkı da resesyon sinyali vermeye devam ederek dün 2000 yılından bu yana en aksi düzeye ulaştı.

Resesyon tartışmaları

Fed’in faiz kararı ile perşembe günü açıklanacak ABD büyüme sayıları global piyasaların en değerli gündem unsurları olmaya devam ederken, ABD iktisadının resesyona girip girmeyeceği tartışılmaya da devam ediyor.

Fed’in 40 yılın tepesindeki enflasyonla uğraşın dozunu artırmasıyla iktisadın yavaşlamasına yönelik tasalar de tırmanıyor. Bilhassa de konut piyasası bilgilerinin olumsuz sinyaller verdiği, teknoloji şirketlerinin işe alımları askıya aldığı ve işsizlik maaşı müracaatlarının tırmanışa geçtiği bir ortamda. Fed’in izlediği enflasyon göstergesi olan ferdî tüketim fiyat endeksi (PCE) mayıs ayında yüzde 6,3 ile yüzde 2 enflasyon gayesinin epeyce üzerinde artmıştı.

Manşet enflasyon 40 yılın tepe seviyelerinde

Manşet tüketici enflasyonu verisi de haziranda yüzde 9,1’e yükselmişti. Vadeli piyasalarda Fed’in yıl sonunda kadar faizleri yaklaşık yüzde 3,5’e yükselteceği, 2023’ün ikinci yarısında ise düşürmeye başlayacağı fiyatlanıyor.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin gelecek 12 ayda bir resesyon beklentisi de haziran ayındaki yüzde 30 düzeyinden yüzde 47,5’e yükseldi. 18-22 Temmuz ortasında yapılan MLIV Pulse anketine katılanların yüzde 51,8’i de Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürme ihtimalini “düşük” olarak kıymetlendirdi.

Bank of America ABD Başekonomisti Michael Gapen 2022’nin ikinci yarısından itibaren başlayacak ölçülü bir resesyon öngördü.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers “yumuşak inişin çok mümkün görünmediğini” söylerken, mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen ise istihdam artışında bir yavaşlama olduğunu lakin resesyon emareleri görmediğini kaydetti.

Öte yandan Fed yetkilileri şu ana kadar bir resesyondan kaçınmanın mümkün olduğunu ve yumuşak inişin sağlanabileceğini savundular. Powell da daha evvelki açıklamalarında fiyat istikrarını sağlamada başarısız olmanın, ABD iktisadını resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını belirtmişti.