Fed’den tarihi yüksek faiz artış beklentisi

Fed’den tarihi yüksek faiz artış beklentisi

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Fed yetkilileri enflasyonun yüzde 9,1’e yükseldiği ortamda bu ay 100 baz puanlık faiz artışını tartışabilir. Bankanın bu ayki ve Eylül ayındaki toplantıda en az 75’er baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor.

Fed 26-27 Temmuz toplantısında 100 baz puanlık faiz artışı yaparsa bu, bankanın para siyasetinde gecelik faizi direkt kullanmaya başladığı 1990’lı yılların başından bu yana en büyük faiz artışı olacak.

JPMorgan Chase ABD Ekonomisti Micheal Feroli “bence beklentileri değiştirmek için vakitleri var. Yavaş ve kademeli faiz artırmak için bir nedenleri yok” değerlendirmesini yaptı.

Nomura’dan 100 baz puan tahmini

Nomura ekonomistleri de enflasyon verisi sonrası gelecek toplantıda 100 baz puanlık faiz artışı beklediklerini açıkladı. Ekonomistler “gelen datalar, enflasyon probleminin daha da kötüleştiğini gösteriyor. Fed’in kredibilitesi için daha yüksek montajlı faiz artışı yapmasını bekliyoruz” sözlerini kullandı.

Deutsche Bank ABD Ekonomisti Bret Ryan daha yüksek ölçülü artış fiyatlamasının manalı olduğunu lakin açık bir kelamlı bağlantı olmadan bunu yapmayabileceğini belirterek “ancak bu iletisi vermek isterlerse vakit var” diye konuştu.

Citigroup ABD ekonomisti Andrew Hollenhorst de 100 baz puanlık artışın bu ayki toplantıda masada olması gerektiğini söyledi. Uzman “enflasyonda tepe konusunda temkinli olunmalı, zira daha birkaç ay evvel yüzde 8,3’ün tepe düzey olacağı belirtiliyordu.” dedi.