Fed kararı için kim ne dedi?

Fed kararı için kim ne dedi?

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

Fed’in 75 baz puanlık faiz artışı kararı ve Fed Lideri Jerome Powell’ın faiz artışlarının bir noktada yavaşlayacağı bildirisi piyasalarda optimist algılanırken, birtakım piyasa aktörleri bu algılamanın yanlış olduğuna vurgu yaptı.

Pershing Square Kurucusu Bill Ackman, faiz kararını açıklamasından evvel Fed’in enflasyona karşı “ciddi bir kararlılık” ortaya koyamadığını, bu nedenle yatırımcıların Fed yetkililerinin beklentilerini gösteren noktasal grafiklerini görmezden geldiklerini söyledi.

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Ackman, “Powell’ın, Fed’in faizleri artıracağını ve gerektiği kadar müddet, gerektiği kadar yüksek bir düzeyde tutarak enflasyonu durduracağını neden söylemeye çekindiğini anlayamıyorum” dedi.

DoubleLine Capital LP CEO’su Jeffrey Gundlach ise faiz kararının ve basın toplantısının akabinde CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, Powell’ın kredibilitesini geri kazandığını söyledi. “Ilımlı bir resesyonun piyasalar için en uygun senaryo olacağını” belirten Gundlach, Fed’in “artık eğrinin gerisinde olmadığını” belirtti.

Eski New York Fed Lideri piyasaların beklediğinden daha yüksek faiz artışı bekliyor

Eski New York Fed Lideri Bill Dudley, finansal piyasaların Fed’in enflasyonu dizginlemek için ne kadar ileri gidebileceğini hafife aldıklarını tabir etti.

Bloomberg TV’ye konuşan Dudley, Fed’in faizleri piyasaların fiyatladığından daha fazla artırabilceğini öngördü.

Renaissance Macro Research LLC ABD Araştırma Yöneticisi Neil Dutta’ya nazaran piyasalar Powell’ın açıklamalarını fazla optimist karşıladı. Dutta, “Enflasyonun faiz indirimlerini makul kılacak biçimde ilerleyeceğini düşünmüyorum.