Fed faizi 75 baz puan artırdı

Fed faizi 75 baz puan artırdı

Ağustos 3, 2022 Kapalı Yazar: admin

ABD Merkez Bankası (Fed), siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 düzeyine çıkardı.

Karar oybirliği ile alındı. Karar metninde Fed’in enflasyon risklerine karşı yüksek derecede dikkatli olduğu bildirisi yenilendi. Enflasyonla ilgili Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yüzde 2’lik maksada dönme konusunda güçlü bir taahhüdü olduğu tabir edildi.

Metinde harcamalar ve üretimin fiyat artışlarına karşın daha yumuşadığına vurgu yapıldı.

Fed maksat aralık içindeki devam eden faiz artışlarının uygun olacağını yeniden vurguladı. Karar metninde gayelerin uygulanmasına yönelik riskler kelam konusu olduğunda siyasetin gözden geçirilebileceği tabir edildi.

Bu toplantıda birinci sefer Fed’in Finansal Kuruluşlardan Sorumlu Lider Yardımcısı Michael Barr ve Boston Fed Lideri Susan Collins de hazır bulundu.

Beklenti 75 baz puandı

Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin çoğunluğu yüzde 1,50-yüzde 1,75 olan faiz bandında 75 baz puanlık faiz artışı öngörüyordu.

Fed’in izlediği enflasyon göstergesi olan şahsî tüketim fiyat endeksi (PCE) mayıs ayında yüzde 6,3 ile yüzde 2 enflasyon amacının hayli üzerinde artmıştı.

Manşet enflasyon 40 yılın tepe seviyelerinde

Manşet tüketici enflasyonu verisi de haziranda yüzde 9,1’e yükselmişti. Vadeli piyasalarda Fed’in yıl sonunda kadar faizleri yaklaşık yüzde 3,5’e yükselteceği, 2023’ün ikinci yarısında ise düşürmeye başlayacağı fiyatlanıyor.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin gelecek 12 ayda bir resesyon beklentisi de haziran ayındaki yüzde 30 düzeyinden yüzde 47,5’e yükseldi. 18-22 Temmuz ortasında yapılan MLIV Pulse anketine katılanların yüzde 51,8’i de Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan enflasyonu düşürme ihtimalini “düşük” olarak kıymetlendirdi.

Bank of America ABD Başekonomisti Michael Gapen 2022’nin ikinci yarısından itibaren başlayacak ölçülü bir resesyon öngördü.

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers “yumuşak inişin çok mümkün görünmediğini” söylerken, mevcut Hazine Bakanı Janet Yellen ise istihdam artışında bir yavaşlama olduğunu lakin resesyon emareleri görmediğini kaydetti.

Öte yandan Fed yetkilileri şu ana kadar bir resesyondan kaçınmanın mümkün olduğunu ve yumuşak inişin sağlanabileceğini savundular. Powell da daha evvelki açıklamalarında fiyat istikrarını sağlamada başarısız olmanın, ABD iktisadını resesyona sokmaktan “daha büyük bir hata” olacağını belirtmişti.