FAO Başekonomisti Torero’dan gübre ve gıdada 2023 uyarısı

FAO Başekonomisti Torero’dan gübre ve gıdada 2023 uyarısı

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

İRFAN DONAT

Birleşmiş Milletler (BM) Besin ve Tarım Örgütü (FAO) Başekonomisti Maximo Torero, tarım ve besinde artan risklere dikkat çekerek, 2023 yılına yönelik kritik bir ikazda bulundu.

Gübre fiyatlarındaki artışın besin fiyatlarından daha süratli olduğuna dikkat çeken Torero, azalan gübre kullanımının gelecek yıl ziraî verimlere olumsuz yansıyabileceği ve bunun da arzda badire yaratabileceğini söz etti.

Torero, “Gübre fiyatları besin fiyatlarından daha süratli artıyor, bu nedenle çiftçiler daha az gübre kullanıyor. Bu, gelecek yıl daha düşük global verimlere yol açabilir. Ukrayna ve Rusya’dan yapılan tahıl ihracatının azalmasıyla birlikte, 2023 yılında erişime ek olarak besin mevcudiyeti sorunu gündeme gelebilir” ihtarında bulundu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük gübre üreticilerinden Norveçli Yara şirketinin CEO’su Svein Tore Holsether, yüksek doğalgaz fiyatları nedeniyle azot bazlı gübrelerde arz zahmeti yaşanabileceğini söylemişti. Holsether, “Avrupa’da gaz durumu daha da kötüleşirse, nitrojen kıtlığı ve daha fazla fiyat artış riski var” açıklamasında bulunmuştu.