Eski Coinbase yöneticisine tutuklama

Eski Coinbase yöneticisine tutuklama

Temmuz 30, 2022 Kapalı Yazar: admin

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler Borsa Komitesi’nin (SEC) aktardıklarına nazaran 3 kişi, içeriden bilgi sahibi olarak kripto para piyasalarında süreç yaptıkları gerekçesiyle tutuklandı.

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Damian Williams, eski Coinbase yöneticisi İshan Wahi, kardeşi Nikhil Wahi ve arkadaşı Sameer Ramani’ye, internet dolandırıcılığı yapmak ve içeriden bilgi almak kaydıyla kripto para süreçlerinde sahtekarlık yapmak kabahatleriyle dava açtı.

Savcılık kelam konusu çalışanların, kapalı Coinbase kaynaklı bilgilere dayanarak, Coinbase borsasında listelenecek olan kripto paralar ile ilgili evvelden bilgi sahibi olarak süreç yaptıklarını tez etti.

SEC’nin yaptığı açıklamada, farklı vakitlerde yapılan süreçlerde kullanılan varlıkların en az 9’unun “tahvil” olduğu belirtildi. Verilen kararlar doğrultusunda SEC’nin kimi kripto paraların düzenlenmesine daha kapsamlı bakabileceği argüman ediliyor.

Yapılan açıklamada genel olarak, SEC’nin işinin tahvillerin mevzuatını belirlemek olduğu ve korunması tarafında olduğundan bahsedilirken ABD Emtia Vadeli Süreçler Kurulu’nun ise para takasını düzenlemek ile yükümlü olduğu belirtildi.

Coinbase baş hukuk müşaviri Paul Grewal, Perşembe günü paylaştığı blog yazısında, firmanın bu varlıkların tahvil olduğunu reddettiğini söylerken ” Coinbase, platformunda tahvilleri listelemiyor, nokta.” açıklamasını yaptı.

ABD Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada Ishan Wahi’nin Coinbase Güvenlik Departmanı ile yapacağı bir görüşme öncesi Hindistan’a kaçma teşebbüsünde bulunuduğu lakin kaçışının kolluk kuvvetlerince engellendiği kaydedildi.

Williams yaptığı açıklamada, bugünkü suçlamaların geleceğe yönelik bir hatırlatıcı olduğunu ve Web3’ün bile kanunsuz bir bölge olmadığını söz etti.

Sözlerini ” Bildirimiz net, dolandırıcılık dolandırıcılıktır, block zincir yahut Wall Street üzerinden olması fark yaratmaz, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı nerede olduklarına bakmadan, dolandırıcıları adalete teslim etmeye devam edecek” diyerek noktaladı.

İshan Wahi ve Nikhil Wahi perşembe sabahı Seattle’da tutuklanırken, Ramani’ye dair şimdi bir ize rastlanmadı.