Elon Musk’ın twitter’dan vazgeçme kararı Tesla’yı nasıl tesirler?

Elon Musk’ın twitter’dan vazgeçme kararı Tesla’yı nasıl tesirler?

Temmuz 10, 2022 Kapalı Yazar: admin

Elon Musk, twitter mutabakatını feshetti. Business Insider’a konuşan analist Dan Ives, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasından vazgeçtikten sonra Tesla paylarının toparlanmasını bekliyor. Tesla, Musk’ın Twitter için teklifi sürecini başlatmasından bu yana kıymetinin yaklaşık dörtte birini kaybetmişti. Ives, yatırımcıların yasal bir savaş ihtimaline karşı temkinli olmaya devam edeceklerini de söylüyor.

Ives’e nazaran Elon Musk’ın Twitter için devralma teklifinden vazgeçme kararının Tesla’nın pay senedi fiyatının bu yıl büyük kayıplardan kurtulmasına yardımcı olması bekleniyor.

Wedbush Securities’den Dan Ives, muahedenin Tesla payı üzerinde bir yük olduğunu, fakat muhtemel bir yasal savaşın birtakım yatırımcıları caydırmaya devam edeceğini söyledi.

Ives, “Tesla’nın payları için bu bir rahatlama rallisi olacak” diyor lakin yeniden de yatırımcıların Musk ve Twitter idare heyeti ortasında yaklaşmakta olan mahkeme savaşına karşı temkinli olduğunu söylüyor.

Tesla’nın payları, Musk’ın muahededen çekildiğini duyurmasının akabinde Cuma günü mesai sonrası süreçlerde %2.2 yükseldi. Habere nazaran paylar bu yıl %37 düştü. Fakat yeniden de geçen yıl Temmuz ayına nazaran %14 daha yüksek ve dünyanın en kıymetli araba üreticisi olmaya devam ediyor.

Twitter payları, mesai sonrası süreçlerde %5’ten fazla düşüşle 35$’a geriledi. Şirket şu anda yalnızca 28 milyar dolar kıymetinde ve bu sayı Musk’ın teklif ettiğinden 16 milyar dolar daha az.

Insider’ın bildirdiğine nazaran , dünyanın en varlıklı adamı şirketi satın almaya karar verdiğinden beri 65 milyar dolar kaybederken , araba üreticisi muahedenin açıklandığı 25 Nisan’dan bu yana bedelinin yaklaşık dörtte birini kaybetti.

Musk, Twitter’ı satın almayı kabul ettikten sonra iki gün içinde 4 milyar dolarlık Tesla payını satmıştı.