El Salvador’dan temerrüt endişelerini giderecek ödeme planı

El Salvador’dan temerrüt endişelerini giderecek ödeme planı

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele, 2023 ve 2025 yıllarına ilişkin vadesi dolan devlet tahvillerinin ödenmesinde kullanılacak fonların sağlanması için meclise 2 kanun teklifi sundu.

Bukele’nin açıklamalarının, El Salvador’un muhtemel temerrüt savlarını yalanlamayı amaçladığı bedellendiriliyor.

El Salvador’a Bitcoin’i resmi ödeme aracı olarak kullanmasına son vermesi konusunda telkinlerde bulunan ve ortalarında IMF’nin de olduğu klâsik para piyasaları ile orta Amerika ülkesi ortasındaki alakaların uzun müddettir gergin olduğu belirtiliyor.

Coindesk’in Bukele’nin açıklamalarına dayandırarak yaptığı değerlendirmede El Salvador’un Bitcoin yatırımları satın alınan bedelinin yüzde 54 altında olduğu ve 55,8 milyon dolar ziyan ettiği kaydedildi. El Salvador’un bugüne dek yaptığı Bitcoin yatırımları ortalama ünite başına 45 bin 171 dolar maliyetle 103,9 milyon dolara ulaşmış durumda.

Bukele, Twitter’dan yaptığı açıklamada ilgili evrak süreçlerinin bitmesinin akabinde altı hafta içinde satın alma süreçlerinin başlayacağını ve hükümetin her tahvil için süreç gördüğü tarihteki piyasa bedeli üzerinden ödeme yapacağını belirtti.

Bukele’ye nazaran El Salvador 2025’e kadar olan mevcut taahhütlerini ve borçlarını makul bir vakit dilimi içinde ödemek için kâfi likiditeye sahip durumda. Ülkenin 2023 yılında vadesi gelen tahvil ödemelerinin 800 milyon dolar olduğu ve 2025 yılında da emsal bir meblağın olduğu biliniyor.

Bukele geçtiğimiz Kasım ayında Bitcoin tabanlı bir servis olan Liquid isimli 1 milyar dolarlık “Bitcoin tahvili” çıkaracağını duyurmuş fakat El Salvador Maliye Bakanlığı geçtiğimiz günlerde elverişsiz piyasa şartları nedeniyle bu atılımın ertelendiğini açıklamıştı.

El Salvador Meclisi toplam 84 sandalyeden 64’üne sahip olan Bukele’nin partisi Nuevas Ideas tarafından denetim ediliyor.