19.7 C
İstanbul
20 Eylül 2020 Pazar 06:23
Ana Sayfa Ekonomi Mobil alışveriş uygulamaları koronavirüs sonrası hareketlendi mi?

Mobil alışveriş uygulamaları koronavirüs sonrası hareketlendi mi?

COVID-19 salgını yeni bir evreye girerken ve gündelik hayattaki kısıtlamaların gevşemesiyle tüketici alışkanlıkları eski haline dönerken, bu trendi en iyi e-ticaret ve internet alışverişi yansıtıyor.

Global app pazarlaması platformu Adjust’ın verileri, tüketiciler COVID öncesi tüketim alışkanlıklarına geri dönerken pazarlamacıların kullanıcı edinimi için dondurdukları reklam harcamasına yeniden başladıklarını gösteriyor. Karantina kararları sonrasında çoğu mobil e-ticaret uygulaması, kullanıcı edinimi için yaptıkları harcamayı kesti ve Mart sonuna doğru uygulama kurulumları ve uygulama içinde geçirilen zaman düşüş gösterdi. Ancak Adjust’a göre, e-ticaret uygulamaları Nisan ayının başından sonra eski performanslarına geri dönmeye başladı. Kurulumların ve uygulama içinde geçirilen zamanın artması, kullanıcı edinimi için yapılan reklam harcamasının arttığını gösteriyor.

Uygulama ekonomisi COVID-19 karşısında sağlıklı dursa da, insanlar telefonlarındaki uygulamalarla daha çok zaman geçirirken, e-ticaret bu artışın dışında kaldı. Adjust’ın yeni yayınlanan App Trendleri raporunda da belirtildiği gibi, e-ticaret uygulamalarının kurulumları Mart ayında haftalık %12 düşüş gösterdi. Şirketler reklam harcamalarını kıstığından ücretli kurulumlar Mart’tan Nisan’a kadar %35 azaldı.

Ancak yeni verilerle birlikte, bu göstergeler COVID öncesi seviyelere yükselmiş durumda. Ekonomi canlanma sürecine girerken, göstergelerin bu durumu dijital reklam harcamasında genel bir artışın arkasından geliyor.

class=”cf”>

Şirketler şimdiden kullanıcıları yeniden etkileşime sokmaya odaklandılar bile. Mart ayının son haftası ile Nisan ayının son haftası karşılaştırıldığında ortaya şu tablo çıkıyor: yeniden alışveriş yapmaya hazır olan kullanıcılar ve ücretli kampanyalar sayesinde e-ticaret platformlarına geri dönen kullanıcıların sayısı %43 arttı.

Adjust’ın Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan, verileri şöyle yorumluyor: “Mart ayında başlayan karantinayla birlikte e-ticaret sektörü birkaç hafta bir şok yaşadı ve pazarlamacılar reklam harcamalarını kıstı. Ancak sektör Nisan ayında toparlanmaya başladı. Tüketiciler kadar pazarlamacılar da bu durumu kabullendiler ve önceki tüketim alışkanlıklarına geri dönmeye başladılar. Bu yüzden kullanıcıları geri kazanmak için yeniden etkileşim çalışmaları yapmaya ve hedefli reklamlar kullanmaya başladılar.”

Kaynak

ABD, İran’a yönelik BM yaptırımlarını yeniden yürürlüğe soktu

ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında BMG tarafından kaldırılan yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğunu açıkladı

Farah Zeynep Abdullah: Geçiştirdiğim pek çok şeyin şiddet olduğunu yeni yeni fark ediyorum

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Hürriyet'ten Hakan Gence'ye konuştu...İşte o röportaj:

Akdeniz medeniyetinin dışında kalmanın bedeli ağır oluyor

“Mavi vatan” kavramının isim babası Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, “AB-ABD, Türkiye'nin okyanuslardaki zenginliklerden yararlanmasını engellemek istiyor” diyor. ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin oluşturduğu Atlantik...

‘Vaka artışından tatil kredileriyle sahillere, tüketici kredileriyle sokaklara akın etmesi teşvik edilen halk mı sorumlu?’

Karaalioğlu: Yeni tedbirler vatandaşı suçlayarak, “Biz iyiydik ama siz işi batırdınız” öfkesiyle alınacaksa işe yaramayacaktır.

Güneydoğu gazisi bir avcı tarafından darp edildi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, av koruma memuru olan ve aynı zamanda gazi Ender Kapanoğlu, avcılık yapan K.T.'nin tüfek ruhsatını göstermemesinden dolayı aralarında çıkan tartışmada darbedildi. Yaşanan tartışmanın bir kısmı, Kapanoğlu tarafından cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Kapanoğlu, "Ben Güneydoğu gazisiyim, gaziler gününde bu olayın yaşanması bizleri üzdü" dedi. Gaziyi darp eden şahıs gözaltına alındı...

Artırılmış gerçeklik nedir? Hayatımızda neleri değiştirecek?

Artırılmış gerçeklik teknolojisi en kısa anlatımıyla gerçek dünya görüntüsüyle sanal görüntünün bir arada sunulmasıdır. Bu teknolojiden genellikle oyun, sosyal medya gibi alanlarda faydalanıyorsak da aslında kullanım alanı çok geniştir. Hürriyet Teknoloji Yazarı Serap Torun, bu özel teknolojinin detaylarını anlattı.