22.3 C
İstanbul
25 Eylül 2020 Cuma 02:23
Ana Sayfa Ekonomi Kısa çalışma ödeneği uzatılmayacak

Kısa çalışma ödeneği uzatılmayacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneğinin uzatılmayacağını söyledi. Bakan Selçuk, “Normalleşme sürecinde ise iş yerleri işe başladığı için bu hızı devam ettirmemiz mümkün olmayabilir. Bakanlık olarak bu dönem için yeni bir destek planladık” diye konuştu. Yeni destek paketinde iş verene sigorta prim desteği verilmesi planlandığı konuşuluyor.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) çatısı altında faaliyet gösteren TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen Zirvedeki Kadınlar programının ikinci oturumu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un iştirakiyle gerçekleştirildi.

Salgın sürecinde istihdamı korumak hedefiyle başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği’nin normalleşme dönemine geçilmesiyle devam etmeyeceğini belirten Bakan Selçuk, bakanlık olarak normalleşme desteğini devreye alacaklarını açıkladı.

Türkiye genelinde 3,5 milyon çalışana 10,5 milyar lira kısa çalışma ödeneği aktarıldığını ifade eden Bakan Selçuk 1 Haziran itibarıyla normalleşme sürecine geçildiği için kısa çalışma ödeneği uygulamasının uzatılmayacağını söyledi.

1 Haziran itibariyle Türkiye’de normalleşme sürecinin başladığını anımsatan Bakan Selçuk, kısa çalışma ödeneğinin devam etmesinin uygulamanın kapsamı noktasında uygun olmayacağını ifade etti.

‘İŞ YERLERİ İŞE BAŞLADIĞI İÇİN…’

Kısa çalışma için işlerin tamamen veya kısmen durdurulması gerektiğini kaydeden Bakan Selçuk, “1 Haziran’da normalleşme başladı. Şu ana kadar kısa çalışma çok hızlı bir şekilde uygulandı. Bütün çalışanlarımıza ödemelerini gerçekleştirdik. Normalleşme sürecinde ise iş yerleri işe başladığı için bu hızı devam ettirmemiz mümkün olmayabilir. Bakanlık olarak bu dönem için yeni bir destek planladık.

‘Normalleşme Destek Paketi’ olarak hayata geçireceğimiz bu pakette kısa çalışmadan faydalanan işverenler için benzer bir destek kurguladık.

Çok daha hızlı olacak bir sistem olacak. Bu dönemde kısa çalışma yerine normalleşme desteği ile devam etmeyi planlıyoruz.” diye konuştu. (İHA)

Kaynak

EBA TV 25 Eylül ders programı ve canlı ders saatleri…

Milyonlarca öğrenci EBA sistemi üzerinden eğitimlerini sürdürüyor. Canlı derslerin açıldığı EBA'da haftanın son günü için program belli oldu. Yoğun ilgi gören Eğitim Bilişim Ağı'nın 25 Eylül tarihli ders programı ve canlı ders saatlerini sizler için derledik...

Pansuman yapan sağlık memuru hasta ve yakınları tarafından darp edildi!

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde görevli sağlık memuru Celalettin Karabıyık, pansuman yaptığı sırada hasta ve yakınları tarafından darp edildi.

Yasağa uymadılar, yol kesip zorla otobüse binmeye çalıştılar

İstanbul Kağıthane'de salgın önlemleri nedeniyle otobüse ayakta binmesine izin verilmeyen yolcular, aracın önünü keserek trafiği kapattı.

Hasta ve yakınları sağlık memuruna saldırdı; 1 gözaltı

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'inde görevli sağlık memuru Celalettin Karabıyık, pansuman yaptığı sırada hasta ve yakınları tarafından darbedildi. Saldırganlardan biri yakalanarak gözaltına alındı.

Avrupa’nın en ‘Süper’i Bayern Münih!

Bayern Münih, normal süresi 1-1 biten maçta Sevilla'yı uzatma sonunda 2-1 yenerek UEFA Süper Kupa'nın sahibi oldu.

Samsung Galaxy S20 FE: Galaxy fanları bu telefonu çok sevecek

Samsung, Galaxy hayranları için büyük bir sürpriz yaptı. Galaxy Note 7 FE'nin ardından Galaxy S20 FE (Fan Edition) ile kullanıcılarının karşısına çıktı. İnternet üzerinden gerçekleştirilen ve yüz binlerce kişinin izlediği büyük bir etkinlikte duyurusu yapılan Galaxy S20 FE, bakın hangi bomba özelliklerle geliyor?