20.6 C
İstanbul
1 Ekim 2020 Perşembe 20:57
Ana Sayfa Ekonomi Bakan Kurum: Sosyal konut projemizi kararlıkla sürdüreceğiz

Bakan Kurum: Sosyal konut projemizi kararlıkla sürdüreceğiz

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projesi kapsamında Kilis’te 735 ev yapılacağını belirterek, Alt gelir grubu vatandaşlarımız ev sahibi olana kadar bu projemizi kararlılıkla sürdüreceğiz dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak için geldiği Kilis’te ilk olarak valiliği ziyaret etti. Valilik Şeref Defterini imzalayan Bakan Kurum daha sonra Vali Recep Soytürk’ten bilgi aldı. Ardından da Valilik Toplantı Salonu’nda İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

KİLİSE 12 YENİ OKUL

Toplantı sonrası açıklamalar yapan Bakan Kurum, Kilis için önemli kararlar alındığını söyledi. Kentteki nüfus artışına bağlı olarak okul ihtiyacının ortaya çıktığını ifade eden Bakan Kurum, Kentteki nüfus artışı nedeniyle ciddi şekilde okul ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı giderebilme amacıyla Tekel Suma Fabrikası olarak bilinen araziyi, Hazine mülkiyetine geçiriyoruz. Buradan sağlanacak kaynakla birlikte özel idaremize bir kaynak sağlayacağız. Trampa yöntemi ile bu tahsisi gerçekleştireceğiz. Akabinde de şehrimizin ihtiyacı olan 12 okul için hem de özel idaremizin köylerimize, vatandaşımıza daha iyi hizmet etmesi amacı ile bu trampa işlemini yapmış olacağız dedi.

KÖY YOLLARI İÇİN 15 MİLYON LİRALIK PROJE

class=”cf”>

Bakan Kurum bozulan köy yollarının da düzeltilmesi için proje hazırladıklarını söyledi. Proje ile yaklaşık 100 köy yolunun yenileneceğini ifade eden Bakan Murat Kurum, Yolların yenilenmesi amacıyla bakanlığımız, İller Bankası Genel Müdürlüğü’müz, valiliğimiz ve özel idaremiz ile birlikte bir proje gerçekleştirilecek. Yaklaşık 15 milyon liralık bir proje olacak. Köylerimizin yıpranan yollarının, alt yapılarının yenilenmesi amacıyla yapılan bir proje. 5 milyon lirası hibe, 10 milyon lirası kredi desteği olmak suretiyle hemen köy yollarımıza, tüm alanlarda girmek suretiyle ihalesini bu yıl yaparak, köy yollarındaki sorunu çözmek için adımlarımızı atmış bulunuyoruz şeklinde konuştu.

23 MİLLET BAHÇESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Millet Bahçesi Projesi’nin devam ettiğini belirten Bakan Murat Kurum, 81 ilde 81 milyon metrekare Millet Bahçesi yapmak için yola çıktıklarını kaydederek şöyle konuştu:

Şu ana kadar 212 Millet Bahçesini projelendirdik ve 23 Millet Bahçesinin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile gerçekleştirmiş olduk. Kilis’e de 101 bin metrekare bir Millet Bahçesi kazandırıyoruz. Karataş Parkının bulunduğu alan ve yanındaki 27 dönümlük alanı ki, bu alanı birbirine yeşil bir yürüyüş yolu ile bağlayacağız. İçinde sahabeler şehrine yakışacak yapıların olduğu, sahabelerimizin anılarının yaşatılacağı, kütüphanelerimizin, yürüyüş yollarımızın, bisiklet yollarımızın olduğu, içinde biyolojik göletimizin olduğu 101 bin metrekare büyüklüğündeki bir Millet Bahçesini inşallah Kilisimize kazandırmış olacağız. Bu projemiz yıl sonuna kadar ihalesi yapılarak, imalatına başlanmış olacak.

SOSYAL KONUT PROJESİNİ KARARLIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

class=”cf”>

Sosyal konut projesine de değinen Bakan Kurum, Kilis’te 735 sosyal konut yapılacağını belirterek, Sosyal konut projemiz devam ediyor. Bu anlamda Türkiye’de tam 1 milyon 800 bin vatandaşımız bu sosyal konutlara başvurdu. Alt gelir grubu vatandaşlarımız ev sahibi olana kadar bu projemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu çerçevede de Kilis merkezde 656 ve 84’de Polateli’nde olmak üzere toplamda 735 konutun yapımına hızlı bir şekilde başlayarak, vatandaşlarımızın sağlam ve güvenli konutlarda oturmasını sağlamış olacağız dedi.

Bakan Kurum ve beraberindekiler toplantının ardından kentte restorasyonu yapılan tarihi mekanlarda ve sokak sağlıklaştırma alanında incelemelerde bulundu.

Kaynak

Corona virüsü belirtileri nelerdir? Hastalık nasıl bulaşır?

Corona virüsü tüm Türkiye’de etkisini göstermeye devam ediyor. Hatalığın en belirgin belirtileri arasında ateş, kuru öksürük ve yorgunluk bulunuyor.

İngiltere, Türkiye’yi karantina listesine aldı

İngiltere, koronavirüs (corona virüs) salgını ile mücadele kapsamında Türkiye ve Polonya’dan ülkeye giriş yapan yolculara 14 günlük karantina şartı getirdi. İngiltere, koronavirüs salgını ile mücadele...

Kars merkezli PKK-KCK operasyonu: 21 gözaltı

Kars'ta, bölücü terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik yürütülen terör soruşturması kapsamında HDP'li Belediye Başkan yardımcıları ile HDP il ve bazı ilçe başkanlarının da arasında bulunduğu 21 şüpheli gözaltına alındı

Sosyal mesafeyi yok sayıp hücum ettiler!

Edirne'nin Keşan ilçesinde düzenlenen bir mağazanın açılış töreni, sosyal mesafe kuralının çiğnendiği görüntülere sahne oldu. Kurdele kesme töreni ardından girişlere hücum eden vatandaşlar sosyal mesafeyi yok saydı.

Medya Derneği Türkiye’nin tepki gösterdiği programı savundu

Başkanlığını Takvim gazetesi yazarı Kızıltaş’ın yaptığı Medya Derneği, Esra Erol’un programındaki DNA testi sahnesine yapılan eleştirilerin nedeninin FETÖ ve PKK ile mücadelede sergiledikleri...

Meral Akşener’in yeni ‘A takımı’ belli oldu

İYİ Parti'de kurultay sonrası yapılan GİK toplantısında Başkanlık Divanı belli oldu. Yakın zamanda partiye katılan Erhan Usta Ekonomi Politikaları Başkanı olurken, tartışmaların odağındaki isim...