20.2 C
İstanbul
15 Temmuz 2020 Çarşamba 01:15
Ana Sayfa Ekonomi Altın bazlı yatırım fonlarında rekor

Altın bazlı yatırım fonlarında rekor

Dünya Altın Konseyi (WGC),bu yılın ocak-mayıs döneminde altın bazlı yatırım fonlarında gerçekleşen para akışı miktarında rekor kırıldığını duyurdu. WGC’nin altınla ilgili mayıs ayındaki gelişmeleri derlediği rapora göre, geçen ay altın bazlı yatırım fonları, portföylerine 8.5 milyar dolar değerinde 154 ton altın ekledi ve bu fonlardaki altın miktarı yeni bir rekor seviye olan 3 bin 510 tona ulaştı. Altın bazlı yatırım fonları, portföylerine bu yılın ocak-mayıs döneminde ise 33.7 milyar dolarlık giriş kaydetti. Böylece 5 aylık süreçte altın bazlı yatırım fonlarına gerçekleşen para akışı, miktar açısından rekor kırdı.

Geçen ay görece riskli varlık fiyatlarında önemli bir artış kaydedilmesine karşın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının olası ekonomik ve sosyal etkileri, ABD ile Çin arasındaki gerginlik ve ABD iş gücü piyasasının sıkıntılı durumu altının ons fiyatını destekledi. Merkez bankalarının birkaç ay öncesine kadar düşünülemeyen varlık sınıflarını da içine alacak şekilde genişleyici politikalar izlemesi, yani kredibilitesi düşük tahvilleri dahi satın alması tahvil getirilerini baskıladı. Böylece altının fırsat maliyeti daha da düşük seviyelere inerken, piyasalardaki belirsizlikleri de artırdı. Yatırımcılar, artan bütçe açıklarına ve hisse senetlerindeki aşırı değerlenmeye karşı kendilerini hedge etmek için altına yönelirken, altın bazlı fonlardaki altın miktarı, ABD hariç, bütün ülkelerin resmi altın rezervlerini geride bıraktı.

MERKEZ BANKALARININ ROLÜ BÜYÜK

Altının ons fiyatına ilişkin oynaklık, önceki dönemlere kıyasla nispeten düşüş gösterse de hala yüksek seviyelerde seyrediyor. Yatırımcılar, gelecek dönemde altın fiyatlarının daha istikrarlı bir grafik izlemesini bekliyor. Merkez bankalarının genişleyici duruşunu koruması, gelecek dönemde altın fiyatlarını desteklemesi beklenen önemli etkenlerden biri olmaya devam ediyor. Kovid-19 salgınına ilişkin ekonomik ve sosyal belirsizlikler ile olası ikinci Kovid-19 dalgası da yatırımcılar tarafından altın fiyatlarını yukarı yönlü desteklemesi beklenen faktörler arasında yer alıyor.

ABD’de ortaya çıkan karışıklıklar da piyasalardaki risk algısını yükseltirken, gösterilerin devam etmesi halinde yatırımcıların güvenli liman arayışlarının altın fiyatlarını yukarı yönlü destekleyebileceği öngörülüyor.

KUZEY AMERİKA FONLARI ALTINA YATIRIM YAPIYOR

Bölgeler bazında Kuzey Amerika, altın bazlı yatırım fonlarında gerçekleşen para akışında ön sırada yer alırken, bunda altının fiyat performansı etkili oldu. Bölge fonlarının portföyleri üst üste iki ay boyunca büyürken, bu fonlara mayıs ayında 5,6 milyar değerinde 102 tonluk altın girişi gerçekleşti. Böylece Kuzey Amerika altın fonlarındaki toplam varlık miktarı, 1.815 tona ulaşarak Aralık 2012’de kaydedilen 1.736 tonluk en yüksek seviyeyi de geride bıraktı.

Geçen ay Avrupa’daki altın bazlı yatırım fonlarına 2,5 milyar dolar değerinde 45 tonluk varlık girişi gerçekleşirken, bunun yüzde 65’ini İngiltere’deki fonlar sırtladı. Söz konusu dönemde Asyalı fonlara 262 milyon dolar değerinde 4,4 tonluk, diğer bölgelerin fonlarına da 135 milyon dolar değerinde 2,6 tonluk altın girişi gerçekleşti.

Kaynak

Apple, iPhone sahiplerine 25’er dolar ödeyecek

Apple, iPhone'ları bilinçli olarak yavaşlattığı iddiasıyla ortaya çıkan BatteryGate davası sonuçlandı; şirket ABD genelinde belirlenen iPhone modelleri kapsamında toplamda 500 milyon dolar ödeme yapacak.

Marmara Denizi’nde 3.3 büyüklüğünde deprem! (Son depremler)

Kandilli Rasathanesi, Marmara Denizi'nde saat 23:59'da yerin 3.3 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini duyurdu. Depremin yerin 2.2 kilometre derinliğinde olduğu kaydedildi.

Acun Ilıcalı, EBA TV’ye konuk oldu

 TRT EBA TV Yaz Okulu'nda ekranlara gelen 'Hazır mısın' programına katılan Acun Ilıcalı'ya çocuklar, işaret dilinde 'Yürekli Adam' anlamına gelen 'işaret' adını verdi.

Bakan Kurum Kanal İstanbul Projesine ilişkin iddiaları yanıtladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Kanal İstanbul Projesi'nin planlama alanlarında kişiye özel imar çalışması geçmişte yapılmadığı gibi bugün de bundan sonra da yapılmayacaktır." dedi.

Şeftali tarlada 2 markette 8 lira!

Tokat’ta, şeftalinin tarlada kilosunun 2 lira, markette 8 liradan satılması çiftçiyi üzüyor. Çiftçiler çocuklarının artık bu işle ilgilenmek istemediklerini belirtiyor.

Ağrı’da 3 belediye başkanı AKP’ye üye oldu

Ağrı'da, Eleşkirt Belediye Başkanı Ramazan Yakut, Yayladüzü Belediye Başkanı Selami Demirtaş ve Yücekapı Belediye Başkanı Nurettin Öztürk, düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla AKP'ye geçtiklerini açıkladı.