Dünyada Kovid-19 vakaları 5 haftadır yükselişte

Dünyada Kovid-19 vakaları 5 haftadır yükselişte

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Dünya Sıhhat Örgütünün (DSÖ) yayımladığı haftalık rapora nazaran, geçen hafta dünya genelinde 5,7 milyon Kovid-19 olayı tespit edilirken olay sayısı evvelki haftaya nazaran yüzde 6 arttı.

Mart 2022’den itibaren azalan hadise sayısı, haziranın ikinci yarısından itibaren yine artış eğilimine girdi. Artışın Omicron varyantının bulaşıcılığı yüksek BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının dünyada giderek hakim hale gelmesinden kaynaklandığı varsayım ediliyor.

Öte yandan DSÖ, olay artışına rağmen virüse bağlı ölümlerde bariz artış görülmediğini kaydetti. Geçen hafta dünya genelinde 9 bin 800 mevt kaydedilirken, sayı evvelki haftaya nazaran değişiklik göstermedi.

Bölgesel olarak, en yüksek hadise artışları, yüzde 28 ile Batı Pasifik ve yüzde 25 ile Orta Doğu’da görüldü. Hadise sayısı Afrika’da yüzde 33, Kuzey ve Güney Amerika’da yüzde 1 azalırken Güneydoğu Asya’da yüzde 5, Avrupa’da yüzde 4 arttı.

Haftalık mevt sayıları ise Orta Doğu’da yüzde 78, Güneydoğu Asya’da yüzde 23 artarken Afrika’da yüzde 17, Batı Pasifik’te yüzde 10, Kuzey, Güney ve Orta Amerika’da yüzde 1 azaldı, Avrupa’da sabit kaldı.

Dünyada giderek yaygınlaşan BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının daha bulaşıcı olması ve süratli yayılmasının yanı sıra aşıların ve hastalığı geçirmenin sağladığı bağışıklığa direnç gösterdiği biliniyor.

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi (CDC), 13 Temmuz’da yaptığı açıklamada, BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının ülkedeki olayların yüzde 80’ininden fazlasını oluşturduğunu bildirmişti.

Eğilimin sürmesi halinde, güz aylarında dünya çapında yeni bir salgın dalgasının ortaya çıkabileceği öngörülüyor.

DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, geçen hafta yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınının “küresel acil durum” olarak nitelendirilmeye devam edileceğini bildirmişti.

Ghebreyesus, Omicron varyantının alt varyantları BA.4 ile BA.5’in dünya genelinde olay sayılarında artışı tetiklemeyi sürdürdüğüne dikkati çekerek, “Virüs denetimlerindeki azalma, varyantların nasıl bulaştığı, hastalığa yol açma ihtimali ve virüse karşı gayretin etkililiğinin derecesinin anlaşılmasına pürüz oluyor.” ikazında bulunmuştu.

Kovid-19 datalarının derlendiği “Worldometer” internet sitesine nazaran, Kovid-19 salgınının başından bu yana dünya genelinde 567 milyondan fazla olay saptandı, virüs nedeniyle 6 milyon 387 binden fazla insan hayatını kaybetti.