24.2 C
İstanbul
14 Temmuz 2020 Salı 13:50
Ana Sayfa Dünya Trump sık sık Erdoğan’la konuşup şikayet etmiş

Trump sık sık Erdoğan’la konuşup şikayet etmiş

ABD’nin eski başkanlarından Nixon’ı yerinden eden Watergate skandalını patlatan gazetecilerden Carl Bernstein, aylar boyunca yaptığı derlemesini tamamlayarak kamuoyuna sundu. Bernstein, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump’la en sık görüşen devlet lideri olduğunu aktarırken, “Trump her seferinde hazırlıksız yakalanıyordu. Trump da Obama ve Bush’ı çekiştiriyordu” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın telefon görüşmelerini, tanıklara ve resmi belgelere dayandırarak uluslararası kamuoyuna aktaran başarılı gazeteci Carl Bernstein dünyayı şaşkına çeviren açıklamalar yaparak Trump’ı adeta ifşa etti…

Aylar boyunca derlediği bilgileri kamuoyu ile paylaşan Bernstein, Trump’ın Almanya Başbakanı Angela Merkel’e “salak” dediğini ve başta Avustralya, Kanada, İngiltere ve Fransa olmak üzere birçok müttefikine de hakaretler yağdırarak adeta “zorbalık” yaptığını söyledi.

“BİR B.K BİLDİKLERİ YOK”
Bernstein’a konuşan iki kaynak, Trump’ın yabancı liderlerle konuşurken adeta bir hayal aleminde olduğunu söylerken, “Trump, Erdoğan ve Putin’le konuşurken sürekli önceki başkanları eleştirirdi. Barack Obama ve George W. Bush gibi rakipleri hakkında, ‘bir b.k bildikleri yok’ yorumunu yaptı” ifadesini kullandı.

ABD basınında gündem olan konuşmalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haftada en az 2 kere Trump ile görüştüğü öne sürüldü.

Yüzlerce telefon görüşmesinden çıkan sonucu paylaşan Bernstein, “Trump, telefon görüşmelerine o kadar hazırlıksızdı ki birçok kez Rusya Devlet Başkanı Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı tavizler verdi. Üst düzey birçok ABD’li yetkili ki bunların arasında eski dışişleri bakanları, savunma bakanları ve ulusal güvenlik danışmanları var, Başkan’ın bu hataları yüzünden ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğunu söyledi” ifadesini kullandı. Bernstein’ın gündeme getirdiği isimler ise Ulusal Güvenlik Danışmanları H.R. McMaster ve John Bolton, Savunma Bakanı, James Mattis, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly olduğu belirtildi.

“BU GÖRÜŞMELER RAHATSIZ EDERDİ”
CNN’de de yer alan haberin detaylarında şu ifadeler dikkat çekti: “Trump ile en çok özel telefon görüşmesi gerçekleştiren lider Erdoğan’dı. Bazen Beyaz Saray’ı haftada en az iki kere arar ve doğrudan Trump’a bağlanırdı. Erdoğan’dan sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron sık sık Trump ile konuşurdu. Macron sık sık Trump’ı küresel iklim değişikliği politikasını değiştirmesi konusunda ikna etmeye çalışırdı. Erdoğan’ın Trump ile görüşmelerinin sıklığı McMaster, Bolton ve Kelly’i rahatsız ederdi çünkü Erdoğan Trump’tan bazı politikalarını değiştirmesini isterdi ve bu sebeple Erdoğan, Ulusal Güvenlik Konseyi protokollerini bypass ederdi ve protokolü atlardı”.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump’a ne zaman doğrudan ulaşabileceğinin ilgi çekici olduğu belirtilirken, “Erdoğan, Trump’a ne zaman ulaşabileceğini o kadar iyi biliyordu ki Beyaz Saray yetkilileri Türkiye’nin Washington’daki istihbarat servisinin Trump’ın programını ve nerede olduğunu bildiğini ve bu şekilde bilgi verdiği konusunda ikna oldu. Bazı zamanlarda Erdoğan, Trump’ı golf sahasında yakalıyordu ve ikili uzun uzun konuşuyordu. İki kaynak, Trump’ın Suriye’deki durum ve Orta Doğu’daki vaziyet ile ilgili durumu bilmediğini ve bu sebeple sık sık gardının düşük olduğunu söylerken, ‘Erdoğan, bunu avantaja çevirdi’ yorumunu yaptı” ifadesini kullandı.

Özellikle ABD’nin Suriye’den çıkma kararının arkasında Erdoğan’ın Trump ile yaptığı telefon görüşmesindeki etkisine dikkat çekildi.

Öte yandan Trump’ın Erdoğan’la konuşmaları sırasında bazen gerilim yaşandığı da ortaya çıktı. Trump’ın özellikle rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması sebebiyle Erdoğan’la tartıştığı ifade edildi.

Kaynak

Fatih Altaylı AKP’lilerdeki hayal kırıklığını yazdı: Boşuna mı açtık acaba!

"İktidarı destekleyen bazı televizyonlarda “Ayasofya’nın ibadete açılmasına karşı çıkan” bazı isimleri görürsem şaşırmayacağım."

Dünya yeniden karantina altına giriyor

Corona virüsü salgınında son günlerde peş peşe yeni vaka sayısı rekorları kırıldı. Ülkeler tek tek yeniden tedbirler almaya başladı. Bazı şehirler tekrar karantina altına girerken, bazı ülkeler de ekonomiyi bir kez daha kapatma yoluna gitti.

Kontrolden çıkan araç kaldırımdaki anne ve çocuklarına çarptı: 2’si ağır 5 yaralı!

Düzce'de korkunç bir kaza meydana geldi. Kentin Cumayeri ilçesinde kontrolden çıkan hafif ticari araç, kaldırımda yürüyen yabancı uyruklu anne ve çocuklarına çarptı. Olayda, 2’si çocuk 5 kişi yaralandı. Kazada araç altına kalan 2 çocuğun durumunun ağır olduğu öğrenildi

Figen Yüksekdağ hakim karşısına çıktı: Siyasi darbe sürüyor

Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 19'uncu kez hakim karşısına çıkan eski HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ savunmasında, "Hukuk düzenine yapılan darbenin mağdurlarıyız" dedi.

İstanbul’da elektrikli scooter’lar için düzenleme çağrısı

İstanbul'da son günlerde caddede, kaldırımda veya sahil yollarında elektrikli scooter’lar karşımıza çıkıyor. Son dönemde elektrikli scooter’larla seyahat edenlerin sayısı bir hayli artmış durumda. Ancak trafik kurallarını hiçe sayan bazı sürücüler kazalara davetiye çıkarıyor. Elektrikli scooter’larda 18 yaş altı sürücüler, ekipmanı olmayanlar ve bir araca iki kişi binenler trafikte tehlike oluşturuyor. Ayrıca araçların bir yolu olmadığı için elektrikli scooter’lar genellikle otomobillerin arasında ilerliyor. Uzmanlar elektrikli scooter’larla ilgili düzenleme yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Sadece 19 kişi sahip olacak!

Lamborghini markasının V12 motorlu otomobili olan Sian'ın Roadster modeli hibrit motor teknolojisiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. 0'dan 100 km/s hıza sadece 2.9 saniyede ulaşacak olan otomobilden 19 adet üretilecek ve tüm örnekleri şimdiden satıldı bile...