Rusya 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla Türkiye dahil 53 ülkenin vatandaşlarına elektronik vize verecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 2021’de uygulamaya konulacak elektronik vize hakkında açıklama yaptı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeni Ivanov, “Önümüzdeki yılın başından itibaren 53 ülkenin vatandaşları kağıt vizeye gerek kalmadan Rusya’ya giriş yapabilecek” dedi.

Ivanov, elektronik vize uygulamasına tabi olacak ülke sayısının uygulama başladıktan sonra kazanılan deneyimler doğrultusunda arttırılabileceğini söyledi. Ivanov, ayrıca ABD, Kanada ve İngiltere’nin elektronik vize uygulaması listesine alınmadığını açıkladı.

Elektronik vize uygulamasında bazı Avrupa Birliği ülkeleri ve Asya ülkeleri de yer alıyor.

TÜRKİYE VATANDAŞLARI ELEKTRONİK VİZEDEN KISA SEYAHATLAER İÇİN YARARLANACAK

Rusya’da şu anda 60 ülkeye vize uygulanmazken, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, Türkiye, Hindistan, Çin gibi 53 diğer ülke, 16 güne kadar kısa süreli seyahatler için elektronik ortamda vize oluşturabilecek.

TÜRKİYE VE RUSYA ARASI UÇUŞLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında durdurulan Türkiye ile Rusya arasındaki uçuşlara yönelik yaptığı son açıklamada, uçuşların en kısa zamanda tekrar başlatılması için iki ülke yetkililerinin yakın temasta olduğunu belirterek, “Kesin tarih belirlenmemiş olsa da uçuşların temmuz ayı içerisinde başlamasını ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.