28 C
İstanbul
8 Ağustos 2020 Cumartesi 15:25
Ana Sayfa Dünya Libya’daki darbeci Hafter Mısır’ı yardıma çağırdı

Libya’daki darbeci Hafter Mısır’ı yardıma çağırdı

Libya’daki darbeci Hafter güçleri meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından püskürtüldükten sonra destekçisi Mısır’dan askeri müdahale istedi. Hafter kurdurduğu meclis aracılığıyla ülkesine Mısır askerlerini çağırdı.

Darbeci Hafter güçlerine bağlı Tobruk’daki meclis tarafından yapılan açıklamada, darbe ile Mısır’daki iktidarı ele geçiren Sisi yönetiminden askeri yardım istendi.

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ve ülkenin meşru hükümeti sayılan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin Türkiye ile yaptığı uluslararası anlaşma sayesinde darbeci Hafter kuvvetleri başkent Trablus yakınlarından sökülerek Sirte’ye kadar geri çekilmeye zorlanmıştı.

Hafter kurduğu meclis aracılığıyla Mısır’daki darbeci Sisi yönetiminden yardım istedi. Reuters’taki habere göre, Sirte ile Tobruk arasında sıkışan Hafter resmen yardım talebinde bulundu.

Rusya, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır tarafından maddi ve manevi olarak desteklenen darbeci Hafter’in güç kaybetmesi Doğu Akdeniz’deki dengeleri de değiştirebilir.

Bölgedeki doğal kaynaklar bir süredir tartışmalara neden oluyor.

Kaynak

Microsoft’tan dev hamle! TikTok’u satın almaya hazırlanıyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Kentteki vaka artışının sebebini açıklayan Valilik taziye ziyaretlerini yasakladı

Konya Valiliği yapılan tespitlerde corona virüsü vaka sayılarının daha çok taziye ziyaretlerinden kaynaklı olduğunu belirterek evlerde ve açık alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklandığını duyurdu. Cami hoparlörü, belediye ekipleri ve kolluk güçleri tarafından tüm kentte anonslar yapılacak.

Sosyal medyaya sansür getiren düzenleme AYM yolunda: ‘AKP Anayasa’yı çiğniyor’

CHP, sosyal medyaya sınırlandırmalar getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Düzenlemeye tepki gösteren Anayasa Profesörü ve CHP Milletvekili Kaboğlu “Sosyal medyada sınırlama ve yasaklar, Anayasa’ya açıkça aykırıdır” dedi.

İzmir’de iş yerinde çıkan ve bitişikteki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, kozmetik satışı yapılan iş yerinde çıkan ve daha sonra yandaki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

Twitter’ı hackleyen kişi 17 yaşındaymış

15 Temmuz günü Twitter siber korsanlarının saldırısına uğramış ve eski ABD Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, SpaceX'in kurucu Elon Musk ve ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden gibi isimlerin hesapları ele geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda Florida eyaletindeki Tampa şehrinde yaşayan 17 yaşındaki bir genç tutuklandı.

‘TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti’

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verilerini açıkladığı tablosunda değişikliği gitmesi tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman,