23.4 C
İstanbul
14 Ağustos 2020 Cuma 03:51
Ana Sayfa Dünya Dünya devi, Facebook’tan reklamlarını çekti

Dünya devi, Facebook’tan reklamlarını çekti

Dünyanın en büyük spor giyim şirketlerinden North Face, Facebook’a verdiği reklamları geri çekti. Firma tarafından yapılan açıklamada temmuz ayı için reklamların geri çekilme gerekçesi olarak Facebook’un platformunda nefret söylemi ve dezenformasyona yer vermesi gösterildi.

Spor giyim firması North Face temmuz ayı için Facebook’a verdiği reklamları çektiğini duyurdu. Platformun nefret söylemi ve yanlış bilgileri yaydığını ifade eden firma attığı tweet’te, “Facebook’tan çıkıyoruz” ifadesini kullandı.

CNN’de yer alan habere göre sivil toplum kuruluşları Minneapolis’te polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden George Floyd protestoları kapsamında büyük markalara Facebook’a reklam vermemeleri konusunda baskı yapıyor.

PLATFORMDA İÇERİK ÜRETMEYE DEVAM EDECEK

North Face tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Temmuz ayı için düşündüğümüz Facebook ve Instagram reklamlarımızı platformdan çekiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Firma Facebook platformlarından reklamlarını çekecek olsa da kendi hesaplarında içerik üretmeye devam edecek.

North Face’in çatı şirketi VF şemsiyesi altındaki Dickies, Vans, Timberland ve Smartwool’un da Facebook ve Instagram reklamlarını çekmeyi düşündüğü belirtiliyor.

Facebook’un Küresel İş Grubu Başkan Yardımcısı Carolyn Everson tarafından yapılan açıklamada, “Markanın kararına saygı duyuyoruz, nefret söylemini platformumuzdan kaldırmak adına çalışıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU?

Twitter, Donald Trump’un ABD’li göstericilere karşı attığı bir tweet’in şiddeti olumladığı gerekçesiyle işaretlemişti. Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ise Twitter’ın yanlış yaptığını savunmuş Facebook’un görevinin ‘gerçeğin hakemliğini yapmak’ olmadığını belirtmişti.

Kaynak

Microsoft’tan dev hamle! TikTok’u satın almaya hazırlanıyor

ABD'nin önde gelen teknoloji firmalarından Microsoft'un, Çinli ByteDance şirketine ait TikTok uygulamasını satın almak üzere görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Kentteki vaka artışının sebebini açıklayan Valilik taziye ziyaretlerini yasakladı

Konya Valiliği yapılan tespitlerde corona virüsü vaka sayılarının daha çok taziye ziyaretlerinden kaynaklı olduğunu belirterek evlerde ve açık alanlarda taziye ziyaretlerinin yasaklandığını duyurdu. Cami hoparlörü, belediye ekipleri ve kolluk güçleri tarafından tüm kentte anonslar yapılacak.

Sosyal medyaya sansür getiren düzenleme AYM yolunda: ‘AKP Anayasa’yı çiğniyor’

CHP, sosyal medyaya sınırlandırmalar getiren düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşımaya hazırlanıyor. Düzenlemeye tepki gösteren Anayasa Profesörü ve CHP Milletvekili Kaboğlu “Sosyal medyada sınırlama ve yasaklar, Anayasa’ya açıkça aykırıdır” dedi.

İzmir’de iş yerinde çıkan ve bitişikteki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

İzmir'in Konak ilçesinde, kozmetik satışı yapılan iş yerinde çıkan ve daha sonra yandaki dükkanlara sıçrayan yangın söndürüldü

Twitter’ı hackleyen kişi 17 yaşındaymış

15 Temmuz günü Twitter siber korsanlarının saldırısına uğramış ve eski ABD Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, SpaceX'in kurucu Elon Musk ve ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Joe Biden gibi isimlerin hesapları ele geçirilmişti. Yapılan soruşturma sonucunda Florida eyaletindeki Tampa şehrinde yaşayan 17 yaşındaki bir genç tutuklandı.

‘TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı bu verileri ortadan yok etti’

Sağlık Bakanlığı'nın Kovid-19 verilerini açıkladığı tablosunda değişikliği gitmesi tepkilere neden oldu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman,