21.1 C
İstanbul
15 Temmuz 2020 Çarşamba 10:42
Ana Sayfa Dünya DSÖ’nün rehberine savaş açmıştı! İtalyan uzmandan flaş çıkış

DSÖ’nün rehberine savaş açmıştı! İtalyan uzmandan flaş çıkış

İtalyan Mikrobiyoloji Uzmanı Andrea Crisanti ülkesindeki Covid-19 salgını başlamadan önce yaptığı açıklamaları daha gür bir sesle yapmadığı için pişman olduğunu belirtti. Crisanti, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) virüs karşısındaki test politikası dahil birçok kararına karşı gösterdiği muhalif tavırla adını duyurmuştu.

İtalya’daki salgından önce daha yüksek sesli bir şekilde uyarılarda bulunmadığı için pişman olduğunu ifade eden İtalyan bilim insanı Andrea Crisanti, Dünya Sağlık Örgütü’nün test yönergelerine uymayı reddediyor ve onlara ‘aptallar’ şeklinde tepki gösteriyor.

Padua Üniversitesi’nde görevli olan 65 yaşındaki bilim insanı Şubat ayında İtalya’daki ilk vakaların görülmesinin ardından ‘geniş çaplı’ bir test uygulamasının başlatılması çağrısında bulunmuştu.

Ancak Crisanti’nin çağrısı Dünya Sağlık Örgütü’nün rehberini takip eden Veneto’daki yetkililer tarafından reddedilmişti. Crisanti son olarak ülkedeki zorunlu maske kullanımı sayesinde viral yükün azaldığını ve haslığın hafif şekilde seyretmeye başladığını açıklamıştı.

İtalyan bilim insanı Crisanti, DSÖ’nün birçok tavsiyesine karşı çıkıyor. Reuters

DSÖ’NÜN REHBERİNİ ELEŞTİRMİŞTİ

Daha İtalya’daki salgının ilk günlerinden doğru tespitlerde bulunan İtalyan bilim insanı Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 rehberi için ‘İşe yaramaz ve yanlış’ ifadelerini kullanmıştı.

İtalya’daki salgının başında yapılan hatalar sonrasında ülkede 34 binden fazla ölüm yaşandı. Bu sayı İtalya’yı dünya üzerinde en çok ölüm yaşanan dördüncü ülke yaptı.

Crisanti İtalya’daki ölümlerin çok olmasının nedenini, sıkıntılı sağlık altyapısı, yaşlıların izolasyonunun sağlanamaması ve ülkedeki yanlış test politikasına bağlıyor.

Kaynak

Ünlü sanatçının kardeşini yumruklayan taksiciye büyük şok!

Ataşehir’de kendisine küfür ve hakaret ettiği iddia edilen müşterisini 2 yumrukla yere seren taksicinin yolcu taşıma belgesi süresiz olarak iptal edildi. Taksinin saldırdığı müşterisinin ise ünlü sanatçı İbrahim Erkal’ın kardeşi Abdullah Erkal olduğu ortaya çıktı.

Nissan’dan yeni elektrikli SUV: Ariya!

Japon otomotiv devi Nissan'ın, global otomotiv pazarında yükselen trend olan SUV segmentindeki en yeni modeli Ariya'ya merhaba deyin! Renault ile olan ittifakın başındaki ismin karıştığı yolsuzluk, Nissan'ın Avrupa gibi bir pazarlardaki aktifliğini azaltması Ariya'nın marka açısından SUV kumarı olarak yorumlanmasına sebep oldu...

Taksici tarafından darp edilen kişi, İbrahim Erkal’ın kardeşi çıktı

İstanbul Ataşehir'de taksici tarafından darp edilen kişi, İbrahim Erkal'ın kardeşi Abdullah Erkal çıktı. Taksicinin belgesi süresiz olarak iptal edilirken, tarafların birbirinden şikayetçi olmadığı öğrenildi.

Survivor büyük ödül ne? 2020 Survivor’da büyük ödül ne kadar?

TV8 ekranlarında yayınlanan Türkiye'nin en çok izlenen en heyecanlı yarışma programı Survivor 2020'nin 136. bölüm İstanbul finalinde Survivor 2020'in şampiyonu belli oldu. Surivivor 2020'nin şampiyonu Survivor Barış mı yoksa Survivor Cemal Can mı oldu? Survivor büyük ödül ne? 2020 Survivor'da büyük ödül ne kadar? İşte merak edilen soruların yanıtı...

Elektrik zammında dev artış! Üç yılda yüzde 74

Mesken ulusal tarife elektrik fiyatları Aralık 2017'den günümüze yüzde 74 oranında arttı. 2017'nin Aralık ayında dağıtım ve vergiler dahil mesken elektrik fiyatı kilovatsaat (kWh) başına 0.4075 TL iken, Temmuz 2020'de bu rakam 0.7102 TL'ye çıktı.

Türkiye’nin ilk Atatürk heykeli ‘anıt eser’ olarak tescillendi

İstanbul Sarayburnu’ndaki Türkiye’nin ilk anıt heykeli ve ilk Mustafa Kemal Atatürk Anıtı, İBB Meclisi’nde oybirliği ile “tarihi ve sanat değeri olan anıt eser” olarak tescillendi. Anıta ilişkin 2018 yılında koruma kurulu tarafından alınan tescil kararı, 2 yıl sonra planlara işlenmiş oldu.