DSÖ maymun çiçeği salgınını küresel acil durum ilan etti

DSÖ maymun çiçeği salgınını küresel acil durum ilan etti

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Lideri, değerli bir tıbbi panelin maymun çiçeği virüsünün riskleri konusunda mutabakata varamaması sonrası maymun çiçeği salgınını global acil durum ilan etti.

Cumartesi günü Cenevre’de gazetecilere açıklamalarda bulunan DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesussaid, “Yeni bulaşma yollarıyla dünyada süratle yayılan bir salgınımız var. Bu nedenle global maymun çiçeği salgının milletlerarası seviyede endişelenilmesi gereken bir halk sıhhati acil durumu temsil ettiğine karar verdim” tabirlerini kullandı.

Tedros’un açıklamaları, virüsün yayılması için global işbirliğinin önünü açma mümkünlüğünün önünü açmanın yanı sıra tehdidin ciddiyetine dikkat çekere tertip içindeki bölünmelerin altını çizdi.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran, 31 ila 40 yaş ortasındaki bireylerde çok sayıda hadise meydana geldi ve bunların birden fazla erkek hastalardaydı.

Çiçek hastalığı virüsünün kuzeni olan maymun çiçeği, çoğunlukla yıllardır gelişmekte olan ülkelerle sonluydu, lakin son aylarda Avrupa ve ABD’ye yayıldı.

Genel olarak grip gibisi semptomlara neden olan hastalık yüzde başlayan ve göbeğe yayılan bir döküntüye neden oluyor. Hastalığın seyrinin 2 haftadan bir aya kadar sürebileceği ve ölümcül olabileceği belirtiliyor.