Dışişleri: Musul Başkonsolosluğuna saldırı yapıldı

Dışişleri: Musul Başkonsolosluğuna saldırı yapıldı

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapıla açıklamada, bu sabah saatlerinde başkonsolosluğa yönelik bir akın gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, “Can kaybı yaşanmayan bu saldırıyı en sert halde kınıyor ve sorumluların biran evvel adalet önüne çıkarılmalarını bekliyoruz. Irak makamlarını diplomatik ve konsüler temsilcilikleri muhafaza sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.” sözlerine yer verildi.

Saldırının BM Güvenlik Kurulunda Irak’ın davetiyle düzenlenen toplantı sırasında gerçekleştiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin haksız halde itham edilerek gaye gösterildiği bir devirde, Irak makamlarının daveti üzerine düzenlenen BM Güvenlik Kurulu toplantısı sırasında bu atağın gerçekleşmiş olması da vahim ve düşündürücüdür.”

Açıklamada “Bu vesileyle Irak makamlarına, terörle uğraşa odaklanmaları ve toprakları üzerinden komşu ülkelere ve diplomatik temsilciliklere tehdit oluşturan terör mevcudiyetlerine son vermeleri davetimizi bir kere daha yineliyoruz.” değerlendirmesi yapıldı.