Demir cevheri tekrar 100 doların altında

Demir cevheri tekrar 100 doların altında

Temmuz 19, 2022 Kapalı Yazar: admin

Demir cevheri, Çin’in mortgage ödeme boykotuyla uğraşı, artan Kovid-19 hadiseleri ve dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Group’un global büyümeyle ilgili iki yeni ikaz yapması sonrası tekrar 100 doların altına geriledi. Birçok baz metal de bedel kaybetti.

Çelik imalinde kullanılan demir cevherinin vadelileri geçtiğimiz hafta 7 ayın akabinde kritik eşik olan 100 doların altına gerilemesinden bu yana bu düzeyde bocalıyordu.

Pekin idaresi bir yandan gayrimenkul bölümündeki riskleri hafifletmek için tedbirler alırken başka yandan artan Kovid-19 olayları ile çaba ediyor.

Dünyanın en büyük madencilik şirketi BHP Group geçtiğimiz hafta Rio Tinto Group’un ikazlarını tekrarlayarak Ukrayna’da yaşanan savaş, Avrupa’daki güç krizi ve global çapta nakdî sıkılaşma üzere nedenlerle global çapta bir yavaşlama yaşanabileceği konusunda ihtarda bulundu. Şirket CEO’su Mike Henry Çin’in önümüzdeki sene büyüme konusunda olumlu bir katkıda bulunacağını belirtti.

Çin’de yeni Kovid-19 hadiseleri neredeyse 700’e ulaşırken, virüsün daha bulaşıcı versiyonları büyük kentlerde yayılmaya devam ederek ülkenin hastalığa karşı sert tavrını test etmeyi sürdürüyor. Çin’de Pazartesi günü 699 olay kaydedilerek 22 Mayıs’tan bu yana en yüksek hadise sayısına ulaştı.

Gayrimenkul kesiminde ise otoritelerin mesken sahiplerinin ödemelerini rastgele bir cezaya maruz kalmadan süreksiz olarak askıya almalarına müsaade vereceği belirtiliyor.

Bununla birlikte mali otoriteler bankalara projelerini bitirmeleri için kredi dayanağı verme davetinde bulundu. Tedbirlerle birlikte bakı Pazartesi günü yükselirken Salı günü bakırla birlikte çinko, kurşun ve kalay da paha kaybetti.

“Marj aralığı için yardımcı olsa da, gayrimenkul piyasası güç durumdayken Çin’in son altyapı takviye paketi açıklamalarının ibrenin istikametini değiştirmek için kâfi olduğunu düşünmüyoruz” diyen Amy Sergeant liderliğindeki Morgan Stanley Analistleri, “Bakır fiyat öngörülerimiz bir müddettir aşağı istikametli olsa da şimdiye dek gereğince düştü” değerlendirmesinde bulundu.

Gayrimenkul dalında uzayan bir kriz çelik ve demir cevheri için en büyük risk olarak bedellendiriliyor. Çelik talebinin zayıf olduğuna işaret eden emarelerden biri yüksek fırın oranlarının hükümetin dayanak paketi açıklamasına karşın son dört ayın en düşük düzeyine gerilemesi oldu. Geçtiğimiz aylarda demir cevherinden bakıra kadar metallerin bir kısmı dünyanın en büyük tüketicisinde talep sayılarının yarattığı kaygılarla düşüş yaşamıştı.