Cumhurbaşkanı’na otomotiv ÖTV’sinde yeni yetki

Cumhurbaşkanı’na otomotiv ÖTV’sinde yeni yetki

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Özel tüketim vergisi (ÖTV) (II) sayılı liste uygulama genel bildiriminde yapılan düzenlemeyle Cumhurbaşkanı’na motorlu araç ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst hudutlarını 3 katına kadar artırma ve sıfıra indirme yetkisi tanındı.

Resmi Gazete’de yayımlanan ÖTV (II) sayılı liste uygulama bildiriminde değişiklikler öngören bildiriyle, bildirinin III. kısmından yer alan “vergi oranı ve yetki” başlıklı hususta düzenlemeler yapıldı.

Buna nazaran, unsurdaki “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi ve ÖTV (II) sayılı listede evvelki uygulamada Bakanlar Konseyi’nin “motorlu araçların ÖTV oranlarını bir katına artırma yahut sıfıra kadar indirme” yetkisi, Cumhurbaşkanınca “ÖTV oranları ve matrahlarının alt ve üst hududunu 3 katına kadar artırma yahut sıfıra indirme” olarak yine düzenlendi.

İlgili hususta yapılan öteki düzenlemeye nazaran, Cumhurbaşkanı ayrıyeten; belirlenen ÖTV ve matrah hudutları içinde kalmak kuralıyla 87.03 GTİP numarasında yer alan motorlu araçlar için farklı matrah kümeleri oluşturabilecek, malların matrah kümeleri, motor gücü, cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tarifi, emisyon tipi ve kıymeti, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi prestijiyle farklı oranlar belirlemeye yetkili olacak.

Tebliğle ayrıyeten, “itfaiye öncü araçları” ÖTV kapsamından çıkarılırken, araçların bu kapsamda ÖTV’siz olarak teslimi için gerekli donanım özelliklerine ait düzenleme yapıldı.