Cumhurbaşkanı Erdoğan: KYK’da ana para ödenecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: KYK’da ana para ödenecek

Temmuz 18, 2022 Kapalı Yazar: admin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de gerçekleştirilen Kabine toplantısı sona erdi. Yaklaşık 2 saat 15 dakika süren toplantındın akabinde açıklama yapan Erdoğan, “Dünyanın gelişmiş diye tabir edilen ülkelerinin bile göğüslemekte zorlandığı krizleri, biz muvaffakiyetle yönetiyoruz. Yıl sonunda gelişmelere nazaran sabit gelirlilerin durumunu yine gözden geçireceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milyonlarca öğrencinin beklediği Kredi Yurtlar Kurumu kredilerine ait açıklamaları özetle şöyle;

– (KYK borçları) Bugüne kadar faiz uygulamadık. Hiçbir öğrenci faiz uygulamasına tabi tutulmadı. KYK borcunda faiz yok. Enflasyonun yükselmesi beklenmedik sayıların ortaya çıkmasına neden oldu. Bundan sonra KYK borçlarında yalnızca ana para ödenecek.

– (Öğrenim kredisi) Önümüzdeki yıldan itibaren kredi ödemesi başlayacak öğrencilerimiz artık yalnızca aldıkları kredi sayısı kadar sorumlu olacaklar.

– (Öğrenim kredisi) Kredi geri ödemelerinin, enflasyon farkı yahut faiz uygulaması olmaksızın yalnızca alınan kredi sayısı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık.

– Aldığımız kararla, kredi geri ödemelerinde toplam 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz.

– 3 milyon 157 bin gencin tahsil kredisi sorunu çözülmüş oldu.

– Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğreticilere de her beş ders için ek bir ek ders ödemesi yapılacak.

684 bin araç geçti

– Osman Gazi Köprüsü’nden 684 bin araç yalnızca bayramda geçti. İzmir-İstanbul otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü üzerinden yapılan yol keyif halini alarak sıkıntı olmaktan çıkmıştır. Bu yol olmasa yoğunlukta ulaşım kilitlenecekti.

– Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul Otoyolunun garanti karşılama oranı yüzde 116’ya çıkmıştır. Bu tek kuruş harcanmadan inşa edilen projenin çıkar da sağlamaya başladığını gösteriyor.

– 20 yılda ülkemizdeki araç sayısı 8,5 milyondan 26 milyona çıkarak 3,5 kat arttı. Araba satış yerlerinde 1. el araç araba bulmakta dahi ıstırap çekiyor, 2. el ile yönetim ediyor.

– Yılbaşında ve temmuzdaki düzenlemelerle insanımızı enflasyona ezdirmeme kelamını yerine getirdik. Yıl sonunda sabit gelirlilerin durumlarını gözden geçireceğiz.

– Türkiye, 2023’ü kazasız belasız ve maksatlarına uygun formda geride bıraktığında önümüzde yeni, aydınlık bir periyodun bizi beklediğini daima bir arada göreceğiz.

– Yılbaşında ve Temmuz’daki düzenlemelerle insanımızı enflasyona ezdirmeme kelamını yerine getirdik. Yıl sonunda sabit gelirlilerin durumlarını gözden geçireceğiz.