Coface/Gençtürk: Alacak sigortasına ilgi artıyor

Coface/Gençtürk: Alacak sigortasına ilgi artıyor

Ağustos 1, 2022 Kapalı Yazar: admin

Alacak sigortalarında devlet dayanaklı alacak sigortalarının da devreye girmesiyle şuurun daha da arttığını belirten Coface Genel Müdürü Ali Gençtürk, alacak sigortalarında büyümenin devam edeceğini söz etti.

Bloomberg HT’de yayınlanan Sigorta Gündemi programına katılarak değerlendirmelerde bulunan Gençtürk, alacak sigortalarının 2012 yılından itibaren büyüdüğünü lisana getirerek, bu yılın birinci yarısındaki büyümenin yüzde 61 olduğunu söyledi.

“Fiyatlarda artış olmadı”

Alacak sigortalarındaki büyümeye dikkat çeken Gençtürk, “Devlet takviyeli alacak sigortasının da devreye girmesiyle şuur daha da arttı. Tabana yayıldı. Ciroları daha düşük şirketler de kullanmaya başladı. Ve bu da şirketlerin büyümesine katkı yaptı.” sözlerini kullandı.

Prim tarafından bakıldığında tablonun nasıl göründüğüne ait de bilgi veren Gençtürk, maliyet artışları çok olmadığı için fiyatlarda da artış olmadığına dikkat çekerek, “2020 pandemi ile biraz artış olmuştu lakin devlet dayanaklarının hem Avrupa hem de ABD’de artması ile hasarlar denetimli arttı. Sıhhat ve kaskoda hasarlarındaki maliyetlerde enflasyoniste baskı ile çok yüksek görünüyor lakin bizde durum bu türlü olmadı.” diye konuştu.

Alacak sigortası maliyetlerinin hem ihracat hem de alacak sigortası için makul seviyede olduğunu lisana getiren Gençtürk, birinci altı ayda yüzde 61 büyüme öngördüklerini söz etti.

En çok hasar alınan kesimleri dokumacılık ve deri konfeksiyon, tarım, kimyasalar ve inşaat yan bölümü olarak sıralayan Gençtürk, son birkaç yıldır inşaat yan eserleri ve güçte zahmet yaşandığını lisana getirdi.

Programda yer verilen global gelişmeler ortasında Hindistan’da kesimin öngördüğü büyüme dikkatçekti.

Hindistan’da yüzde 10’luk büyüme

Global Data’daki analistlere nazaran, Hindistan’ın hayat sigortası kesiminin artan farkındalık ve olumlu düzenleyici ortam sayesinde 2026’ya kadar yüzde 10,3’lük yıllık bileşik büyüme oranı ile 150,6 milyar dolara ulaşacak.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Kümesi (ANZ), Avustralyalı Sigorta Şirketi Suncorp’un banka operasyonlarını 3,3 milyar dolara satın alıyor.

Güney Kore’nin en büyük genel sigorta şirketleri Samsung Fire & Marine Insurance (Samsung FMI) ve Hyundai Marine & Fire Insurance (Hyundai MFI), kömür için mevcut sigorta kontratını evreli olarak kaldırmayı planlamadıklarını açıkladı.

Öte yandan sigorta ve reasürans brokeri Aon’dan elde edilen datalar, global olarak, doğal afet olaylarından kaynaklanan sigortalı kayıpların 2022’nin birinci yarısında 39 milyar dolar olduğunu ve bu da 21. yüzyıl ortalamasının yaklaşık yüzde 18 üzerinde olduğunu tespit etti.