Cinsiyet eşitliği için 132 yıla ihtiyaç var

Cinsiyet eşitliği için 132 yıla ihtiyaç var

Temmuz 14, 2022 Kapalı Yazar: admin

Dünya Ekonomik Forumu’nun 16. Global Cinsiyet Farkı Raporu’na nazaran geçtiğimiz yıl cinsiyet eşitsizliğinde bir ölçü düzelme görülmesine rağmen, tam cinsiyet eşitliği için gerekli olan mühlet 132 yıl olarak kaydedildi.

Cinsiyet eşitliği pandemi nedeniyle 30 yıl gecikse de pandemi tesirlerinin azalmasıyla süreçte bir ölçü güzelleşme görüldü. Raporda; siyaset, iş, sıhhat ve eğitim alanlarındaki cinsiyet eşitliğinin genel olarak arttığı söyleniyor. Eşitliğe ulaşmada 2021’de 136 yıl olarak belirlenen müddet 132 yıla geriledi.

Dünya Ekonomik Forumu Genel Müdürü Saadia Zahidi Sanal; perakende, seyahat ve turizm dallarındaki Covid ile alakalı aksaklıkların bayanlarda uzun periyodik işsizliğe yol açtığını söyledi. Bunun bir sonucu olarak bayan işgücünün, raporun yayınlandığı 2006’dan bu yana en düşük düzeyde olduğunun altını çizdi.

Ülkede yaşanan ekonomik ve sıhhatle ilgili ani değişimlerden en çok bayanların etkilendiğini söyleyen Linkedin Global Kamu Siyaseti Yöneticisi Suzanne Duke yaşanan ekonomik dalgalanmalar, adaletsiz ve çalışmaya uygun olmayan iş ortamları sebebiyle bayanların sıkıntı durumda kaldığını iletti.

Liderlikte cinsiyet eşitliğini sağlayabilmiş tek bir ülke yahut kesim olmadığını söyleyen Duke tam cinsiyet eşitliğinde olmamız gereken yerden çok uzak olduğumuzu vurguluyor.