Çin’den Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretine askeri karşılık iddiası

Çin’den Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretine askeri karşılık iddiası

Ağustos 2, 2022 Kapalı Yazar: admin

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Tan Kıfey, yaptığı açıklamada, Çin tarafının Pelosi’nin Ada’yı ziyaretine karşı olduğunu birçok sefer lisana getirdiğini, ABD’den Tayvan’ın bağımsızlığı desteklemeyeceğine ait taahhüdüne uymasını beklediklerini belirtti.

Çin ordusunun rastgele dış müdahale ve Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik plan karşısında ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü muhafazaya kararlı olduğunu vurgulayan Sözcü Tan, “Pelosi Tayvan’ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak.” dedi.

Tan, muhtemel ziyaretin “tek Çin” unsurunu ve Çin-ABD diplomatik alakalarının temelini oluşturan Üç Ortak Bildiri’nin kararlarını önemli biçimde ihlal edeceğini, iki ülke ve iki ordu ortasındaki münasebetlere ziyan vereceğini ve Tayvan Boğazı’nda tansiyonu artıracağını savundu.

Tan’ın kelamları, Çinli yetkililerin Washington ile özel görüşmelerinde, Pelosi’nin ziyareti halinde “olası askeri karşılığı” da gündeme getirdiklerine dair savları doğruluyor.

İngiliz Financial Times gazetesi, evvelki gün yayımladığı haberde, Çinli yetkililerin, Pelosi’nin, Tayvan’ı ziyaret etmesi halinde, “askeri karşılık” dahil sert yansılar verebileceğini söz ettiği ileri sürmüştü.

ABD, Pelosi’nin uçağının engellenebileceği tasasını taşıyor

Haberde Beyaz Saray güvenlik yetkililerinin, mümkün riskler nedeniyle ziyarete karşı olduğu, ABD ordusunun Çin savaş uçaklarının Pelosi’nin uçağına müdahale ederek Ada’ya inmesini engellemeye çalışabileceğinden kaygı ettiği tezi aktarılmıştı.

Sözcü Cao, dünkü basın toplantısında bahse dair sorulan soruya verdiği karşılıkta, “Her cins olasılığa hazırlıklıyız. Şayet ABD tarafı ziyarette ısrar ederse, güçlü ve kararlı karşı önlemler alacağız.” diye konuşmuştu.

82 yaşındaki Pelosi’nin nisan ayında Tayvan’a yapmayı planladığı ziyaret Kovid-19’a yakalandığı gerekçesiyle iptal edilmişti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi o günlerde Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaretinin “tek Çin” prensibinin tanımladığı “kırmızı çizginin aşılması” manasına geleceği ikazında bulunmuştu.

Ziyaretin gerçekleşmesi halinde Pelosi, 25 yıl ortadan sonra Ada’yı ziyaret eden birinci ABD Temsilciler Meclisi Lideri olacak. Daha evvel, 1997’de Newt Gingrich bu vazifesi yürütürken Tayvan’ı ziyaret etmişti.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde çıkan iç savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan etmesi üzerine Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini ileri sürerek bağımsızlık ilan etmişti.

Bu teşebbüs, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyinde Çin’i temsil etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çok sayıda ülkenin diplomatik alaka tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Halk Cumhuriyeti’ne çevirmesinin akabinde 1971’de BM Genel Şurasında yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in tek yasal temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın milletlerarası örgütlerdeki pozisyonu belgisiz hale gelmişti.

Pekin idaresi, “Tek Çin” unsurunu benimseyerek Tayvan’ın kendi topraklarının kesimi olduğunu savunuyor.

Çin, boğaz ve etrafındaki askeri varlığının yanı sıra Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik bağlantılar kurmasına, BM’de ve başka milletlerarası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.