Çin’de gayrimenkuldeki borç boykotu genişliyor

Çin’de gayrimenkuldeki borç boykotu genişliyor

Temmuz 20, 2022 Kapalı Yazar: admin

Çin’de gayrimenkul bölümündeki borç boykotu tedarikçilere sıçradı.

Ülkede geciken projelerde mortgage ile konut satın alan bireylerin borçlarını ödemeyi reddetmesinin akabinde artık de kesime tedarikte bulunan şirketler de ödemelerini durdurma kararı aldı.

Yüzlerce tedarikçi şirket ortalarında Evergrande’nin olduğu şirketlerin ödemelerini yapmadığı gerekçesiyle kendi ödemelerini yapamamaktan şikayetçi. Tedarikçi şirketlerin temsilci örgütü bu bahiste yaptıkları açıklamada Evergrande’nin borç krizinin kendilerini güç duruma düşürmesinin arından ödemeleri durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Çin idaresi bireyler için tedbir hazırlıyor

Çin’de toplumsal reaksiyona de dönüşen konut kredisi ödemeleri için Pekin idaresi yeni bir atağa hazırlanıyordu.

Bloomberg’in mevzuya yakın kaynaklardan aldığı bilgiye nazaran Çin, ertelenen konut projelerinde mortgage ödemelerini cezasız ötelemeyi planlıyor.

Henüz mutlaklık kazanmamış plana nazaran ertelenmiş konut projelerine yatırım yapan yüzbinlerce konut yatırımcısının mortgage ödemeleri kredi skorlarına ziyan gelmeden ertelenecek.

Plan Çin’in sarsıntıdaki konut piyasasına istikrar getirmek için mahallî idareler ve bankaların da dahil olduğu geniş bir planın modülü olarak görülüyor.

Son periyotta ülkede tamamlanması geciken konut projelerine yatırım yapan Çinliler mortgage ödemelerini yapmayarak boykot süreci başlatmıştı. Boykot Cuma günü prestijiyle 80 kentte en az 230 projeyi etkilemişti.