Çin’de gayrimenkul için kurtarma fonu planı

Çin’de gayrimenkul için kurtarma fonu planı

Temmuz 31, 2022 Kapalı Yazar: admin

Çin Devlet Kurulu’nun 12 inşaat şirketi ve lokal idareler tarafından işaret edilen baskı altındaki kimi şirketler için yeni bir fon planlandığı belirtildi.

Gelişen piyasalar konusunda haberler yapan REDD’in haberine nazaran fon için China Construction Bank’ten 50 milyar yuan (7,4 milyar dolar) ve Çin Merkez Bankası’nın yine borçlanma imkanı vasıtasıyla 30 milyar yuan (4,4 milyar dolar) temin edildi.

Söz konusu fonun 200-300 milyar yuan (30-44 milyar dolar) düzeyine yükseleceği belirtildi.

Pekin idaresinin geçen hafta da mortgage ödemeleri için yeni bir plan geliştirdiği belirtilmişti.

Bloomberg’in mevzuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye nazaran Çin, ertelenen konut projelerinde mortgage ödemelerini cezasız ötelemeyi planlıyor.

Henüz mutlaklık kazanmamış plana nazaran ertelenmiş konut projelerine yatırım yapan yüzbinlerce konut yatırımcısının mortgage ödemeleri kredi skorlarına ziyan gelmeden ertelenecek.

Plan Çin’in sarsıntıdaki konut piyasasına istikrar getirmek için mahallî idareler ve bankaların da dahil olduğu geniş bir planın kesimi olarak görülüyor.

Son periyotta ülkede tamamlanması geciken konut projelerine yatırım yapan Çinliler mortgage ödemelerini yapmayarak boykot süreci başlatmıştı. Boykot Cuma günü prestijiyle 80 kentte en az 230 projeyi etkilemişti.