Çin Merkez Bankası’ndan bol likidite mesajı

Çin Merkez Bankası’ndan bol likidite mesajı

Temmuz 13, 2022 Kapalı Yazar: admin

Çin Merkez Bankası Para Siyaseti Dairesi Lideri Zou Lan gazetecilere verdiği demeçte, 7 günlük karşıt repo oranının Çin Merkez Bankası’nın günlük açık piyasa süreçleri yoluyla sağladığı kısa vadeli siyaset kredilerinin maliyetinden yaklaşık yüzde 1,6 oranında daha düşük olduğunu açıkladı. Merkez Bankası’nın bankalara 7 günlük krediler için mevcut faiz oranının yüzde 2,1 olduğu belirtildi.

Zou, PBOC’nin faiz oranlarını yahut bankalar için zarurî karşılık oranını düşürmeye devam edip etmeyeceği sorusuna karşılık olarak, “likiditenin makul ölçüden biraz daha fazla olduğu görülüyor” dedi.

PBOC, Ocak ayından bu yana siyaset faizlerini düşürmekten kaçınarak bu yıl temkinli bir gevşeme yolu izlemişti. Bunun yerine emlak dalı, küçük firmalar ve altyapı projeleri üzere hedeflenen bölümleri desteklemek için yapısal tedbirlere daha fazla güvendi ve bankaları daha fazla kredi vermeye zorladı. Bankaların verdikleri kredilerde yaşanan toparlanma ve rekor devlet tahvili satışları nedeniyle Haziran ayında kredilerde yaşanan sıçrama beklenenin üstünde gerçekleşti.

Yılın kalan devrinde kredilerin artırılmasına odaklanılacak

PBOC Lideri Yi Gang geçtiğimiz günlerde uygulanan mali genişlemenin yılın geri kalan devri için faizleri düşürmek yerine kredileri artırmaya odaklanacağını kaydetmişti. Bloomberg anketine katılan 18 ekonomistin tamamı bankanın önümüzdeki toplantıda faizleri sabit tutmasını bekliyor.

Zou, PBOC’nin lokal enflasyonu ve büyük ekonomilerdeki para siyasetlerindeki değişiklikleri yakından takip ettiğini söylerken bankadan yapılan açıklamada, dış etraftaki değişikliklerin hudut ötesi sermaye akışları üzerindeki tesirini dengelemek için önleyici önlemler alındığı ve siyaset oluşturmada iç gelişmelerin temel alınmaya devam edildiği belirtildi.

PBOC, kurumsal ve hanehalkı bilançolarının güzelleşmesine yardımcı olmak için kredi takviyesinin gücünü sürdüreceğine vurgu yaptı.

Zou da yılın ikinci yarısında “nispeten büyük belirsizlik” ile karşı karşıya kalan toparlanmayı pekiştirmek için hala “zorlu çabalara” gereksinim duyulduğu konusunda uyardı.

Merkez Bankası’nın daha evvel açıklanan 1,1 trilyon yuanlık (164 milyar dolar) altyapı finansmanı üzere ek siyaset finansman uygulamalarını artıracağını kaydeden Zou finansal araçların ilgili projelerin toplam finansmanının yüzde 10’unu karşılamasının beklendiğini ekledi.

Yetkili isim ayrıyeten bankanın “beklenmedik yeni zorluklarla” başa çıkmak için kâfi siyaset alanı ve araçları olduğunu söyledi.